Wpis z mikrobloga

Ciekawostki ze Wschodu (890)

Rosja
Premier Finlandii Petteri Orpo opowiedział się za dalszymi ograniczeniami na granicy z Federacją Rosyjską. Zdaniem szefa rządu, aby możliwe było pełne otwarcie granicy, sytuacja na granicy rosyjsko-fińskiej musi być spokojna. „Sądząc po informacjach, które w tej chwili posiadam, w Rosji nic się nie zmieniło” – powiedział. Jednocześnie premier przypomniał, że w nadchodzących dniach fiński rząd powinien podjąć nową decyzję. „Rząd doszedł do wniosku, że bezpieczeństwo granic jest dla nas kluczową kwestią” – podsumował Orpo.
Źródło

Ukraina
W grudniu odbyło się tajne spotkanie Ukrainy, krajów Grupy Siedmiu (G7) i kilku państw Globalnego Południa w celu wzmocnienia wsparcia dla Kijowa i jego warunków prowadzenia rozmów pokojowych z Rosją. Nieujawnione wcześniej spotkanie doradców ds. bezpieczeństwa narodowego w dniu 16 grudnia odbyło się w Arabii Saudyjskiej po większych, szeroko nagłośnionych spotkaniach, których celem było przeciwstawienie się wysiłkom Moskwy zmierzającym do podziału i przedstawiania Ukrainy i jej sojuszników jako niechętnych do negocjowania zakończenia wojny. Jednakże podczas tego spotkania, które odbyło się w Rijadzie, nie osiągnięto żadnego znaczącego postępu. Według osób zaznajomionych ze spotkaniem Ukraina i jej partnerzy z G7 w dalszym ciągu sprzeciwiają się wezwaniom krajów Globalnego Południa do bezpośredniego zaangażowania z Rosją.
Źródło

Od 2021 r. na Ukrainie 9-krotnie wzrosła liczba orzeczeń sądowych, na mocy których mężczyzna staje się wyłącznym opiekunem swoich małoletnich dzieci. Taka decyzja pozwala uniknąć mobilizacji. Ponad 30% wszystkich takich orzeczeń wydaje jeden sąd w Odessie. Sprawę zbadali funkcjonariusze Krajowego Biura Antykorupcyjnego. Analiza spraw rozpatrywanych przez sądy ukraińskie w latach 2021-2023 wykazała, że: w 2021 r. liczba orzeczeń o pobycie dzieci na korzyść ojca wyniosła 289. W 2022 r. wzrosła do 859, a w 2023 r. – 2708 .
Źródło

Już tej wiosny w ukraińskich szkołach dyżurować będzie 500 policjantów. Obecnie trwa selekcja. Według premiera Szmyhala w ukraińskich szkołach powstaje Służba Bezpieczeństwa Oświatowego. Obecność przeszkolonych policjantów uchroni dzieci przed różnymi zagrożeniami.„Trwa wybór 500 pracowników, którzy rozpoczną służbę wiosną. To jeden z elementów kompleksowej Koncepcji bezpieczeństwa placówek oświatowych” – powiedział Szmyhal. Koncepcja zakłada m.in. organizację bezpiecznego transportu uczniów, bezpieczeństwo przeciwpożarowe i sztuczne, system wczesnego ostrzegania i ewakuacji, a także przejrzysty algorytm postępowania w przypadku sytuacji niebezpiecznych.
Źródło

Białoruś
Białoruś nadal nie uznała oficjalnie Krymu za część terytorium Rosji, ale nie przeszkodziło to Radzie Deputowanych Miasta Mińska w podpisaniu porozumienia o współpracy z władzami okupacyjnymi Sewastopola. Ceremonia podpisania odbyła się 8 stycznia w WDNH w Moskwie. Ze strony białoruskiej porozumienie podpisał przewodniczący Rady Miejskiej Mińska Deputowanych Andriej Bugrow , ze strony rosyjskiej – przewodniczący Zgromadzenia Ustawodawczego miasta Sewastopol Władimir Niemcew, przekazuje Komitet Wykonawczy Miasta Mińska . Niemcew nazwał ten moment historycznym i zauważył, że władze Sewastopola „po raz pierwszy umocniły przyjazne stosunki z organem przedstawicielskim władzy Republiki Białorusi ” .
Źródło

Litwa
Szkoły mniejszości narodowych są pozostałością po czasach sowieckich, trzeba pomyśleć o tym, jak lepiej zintegrować uczącą się w nich młodzież ze społeczeństwem litewskim – powiedziała Asta Skaisgirytė, główna doradczyni prezydenta Litwy ds. polityki zagranicznej. „Szkoły rosyjskie, podobnie jak szkoły innych mniejszości narodowych, są dziedzictwem sowieckim. Istniały nawet w czasach sowieckich i istnieją nadal” – powiedziała dzisiaj w wywiadzie radiowym.
Źródło

Łotwa
Istniejące budynki podpiwniczone zostaną w pierwszej kolejności przystosowane do budowy tzw. schronów przeciwlotniczych, a planowane jest także wsparcie finansowe państwa, które to ułatwi – powiedział dziennikarzom minister spraw wewnętrznych Rihards Kozlovskis po posiedzeniu rządu, na którym omawiano kwestia wiat w części zamkniętej. Do końca maja Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przedstawi rządowi poprawki do ustawy określające, czym jest schron oraz odpowiadające im rozporządzenia Rady Ministrów ws. procedury ustalania, utrzymywania i finansowania schronów. Na Łotwie jest około 29 000 takich budynków, które można zaadaptować do schronienia w razie zagrożenia.
Źródło

Estonia
Minister obrony Hanno Pevkur przesłał do zatwierdzenia projekt specjalnego planu krajowego dla obronnego parku przemysłowego oraz projekt strategicznej oceny oddziaływania na środowisko. Według wstępnej analizy, trzy gminy będą brane pod uwagę jako lokalizacja parku pod budowę fabryki amunicji. "Ze swojej strony chcemy stworzyć warunki wstępne dla produkcji amunicji w Estonii, tak aby zarówno nasze własne siły obronne, jak i nasi sojusznicy mogli kupować amunicję produkowaną w Estonii" - powiedział Pevkur. „W dniu dzisiejszym przeprowadzono wstępną analizę i do wyboru pozostały cztery obszary w trzech gminach, którymi są gmina Lääne-Nigula, gmina Lüganuse i miasto Parnawa (Pärnu).
Źródło

Polecam:

"Aby zostać pobitym przez Unię Sowiecką, najprościej oczywiście jest drażnić ją przez niezrozumiałe lub fanfarońskie deklaracje, rozbrajając się po cichu samemu i czekając cierpliwie, aż rząd sowiecki zgromadzi wystarczającą ilość bomb atomowych i zmobilizuje swe wszystkie resursy gospodarcze. W celu zapewnienia tej recepcie całkowitej skuteczności, wskazane jest dostarczyć przeciwnikowi kredytów na skompletowanie uzbrojenia, zakup niezbędnych surowców i rozbudowę przemysłu wojennego.

Komentarz tygodnia na naszym portalu
Najgorsze słowo

Więcej informacji na stronie -> www.czaswschodni.pl

Twitter

Tag -> #ciekawostkizewschodu

#bialorus #estonia #litwa #lotwa #ukraina #rosja
  • 2