Wpis z mikrobloga

Oczywiście, że jest, ale sankcji prawnokarnych i innych z nimi związanych nie można na niego nałożyć.


@Janusz_Jubicz: Zapytam jeszcze raz nie ma jeszcze wyroku sądu, prezydent kogoś ułaskawia, czy jest on mordercą?
@Janusz_Jubicz: Nie doregulowano tego i tyle? Zupełnie się z tym nie zgodzę.
Nie można interpretować jednego przepisu konstytucji w oderwaniu od pozostałych. Jak ma się relacja prawa łaski wobec przewidzianej w art. 42 ust. 3 Konstytucji zasady domniemania niewinności? Przed prawomocnym skazaniem osobę taką traktuje się jak niewinną, a tu mamy akt łaski w postaci "przebaczenia i puszczenia w zapomnienie oraz UMORZENIA POSTĘPOWANIA"??? Co to w ogóle jest... Co więcej, żadna
@Avesther2910: No, trochę bardziej konkretnie, to się odniosę.

Jak ma się relacja prawa łaski wobec przewidzianej w art. 42 ust. 3 Konstytucji zasady domniemania niewinności?

Tak, że nie można kogoś ułaskawić, jeśli ten tego nie chce. Jest to podkreślane w orzecznictwie ETPCz, np. w sprawie Yaman przeciwko Turcji (32446/96).

Zanim wyjedziesz mi z TS 47/06 (albo innym wyrokiem TK mówiącym o prawomocnym skazaniu), to w tych wyrokach dokładnie chodzi o to,
@Greg36: No i? Czy jak kogoś zabijesz z zimną krwią, to jesteś mniej mordercą, bo nie przeprowadzono formalnego postępowania karnego zakończonego prawomocnym wyrokiem? Takie #!$%@? najczęściej widze u kolegów po fachu adwokackim / racowskim, a nie u normalnych ludzi.

Co do domniemania niewinności, to patrz mój komentarz wyżej.
@Janusz_Jubicz:

T

ak, że nie można kogoś ułaskawić, jeśli ten tego nie chce. Jest to podkreślane w orzecznictwie ETPCz, np. w sprawie Yaman przeciwko Turcji (32446/96).

Zanim wyjedziesz mi z TS 47/06 (albo innym wyrokiem TK mówiącym o prawomocnym skazaniu), to w tych wyrokach dokładnie chodzi o to, że ułaskawienie nie może pozbawić kogoś prawa do obrony (a domniemanie niewinności jest w istocie aspektem tego prawa, bo pozwala na efektywną obronę,
@Avesther2910:

Zupełnie nie miałem na myśli prawa do obrony w kontekście odniesienia się do brzmienia art. 42 ust 3 Konstytucji RP.


No to pozostaje mi rozłożyć ręce w tej kwestii. Nie chcę wchodzić w szersze dysputy, bo jest późno, ale kompletnie nie rozumiesz, czym jest prawo łaski. Musiałem się chwilę zastanowić, jak to wytłumaczyć prosto, bo widzę, że coś się starasz.

Chodziło mi o to co ma być puszczone w niepamięć