Wpis z mikrobloga

Czasem mam wrażenie że katoliccy patrioci zatrzymali się mentalnie na poziomie bohaterów z wyidealizowanego i infantylnego świata stworzonego przez H. Sienkiewicza. Tak jakby nie zdawali sobie sprawy że to tylko fikcja literacka i świat wcale tak nie wyglądał.
Szlachta dbała o swój interes i miała w dupie zwykłego chłopa, król traktował religię czysto politycznie, biskup rypał żonę szlachcica (ewentualnie jego pachołka), a prosty chłop wierzył po swojemu łącząc katolicyzm z pogańskimi zabobonami i chwytając się czegoś co da mu nadzieję na lepsze jutro.
Żeby nie było, sam wychowałem się na dziełach tego pisarza i szanuje gościa, ale człowiek w pewnym wieku powinien dorosnąć. Ale czego można oczekiwać od ludzi do których pan w sukience przemawia jak do dziecka (a samo dziecko nierzadko łapie za kolano lub gdzie indziej).

#gimboateizm #bekazkatoli #katolicyzm #bekazprawakow #religia #polityka #bekazlewactwa #ateizm #bekazpisu
Serpentens - Czasem mam wrażenie że katoliccy patrioci zatrzymali się mentalnie na po...

źródło: temp_file4671317429631084410

Pobierz
  • 23
@Serpentens: ty myślisz że żyjesz w Nowoczesności przez duże "N"? Chodzimy w butach że skóry, jemy mięso, ludzie przeprowadzają czystki etniczne. Zejdź na ziemię, zasady pozostają takie same - silny ustanawia zasady, słaby pracuje na silnego
@Serpentens:
Jan Hus i wojny husyckie -> 1419-1436
Marcin Luter -> 1519
Sobór Trydencki -> 1563
Potop szwedzki -> 1655-57

Patrząc historycznie to dymy z celibatem i reformami KK działy się grubo przed czasami, o których pisał Sienkiewicz.
@Serpentens: myślisz, że to w co ty wierzysz i uważasz za słuszne będzie wciąż aktualne za 100/200 lat?
Nie będzie. Dla przyszłych pokoleń nasza postępowość będzie zacofaniem.

Jaki z tego płynie morał? Gówno wiesz i samozwańczo roscisz sobie prawo do mówienia jak mają myśleć inni.
To tyczy się każdego mnie też. Nie ma absolutyzmow.

Za te 200 lat nas będą pokazywać z taką samą pogardą jak ty teraz tych ludzi.

Skąd
  • 0
@Seduxisti Uczyłem się historii i żyję na tym świecie wystarczająca długo by wiedzieć jaka jest ludzka natura, a ta jest niezmienna i napędzana tymi samymi instynktami co tysiące lat temu.
A akacja "Krzyżaków" kiedy się toczyła? xD


@Serpentens: Akcja Krzyżaków toczyła się w latach 1399 - 1410. Ale skoro zobrazowałeś post obrazkiem z Zagłobą przyjąłem, że to o ten okres historyczny Ci chodzi.