Wpis z mikrobloga

#fotowoltaika #ogrzewanie
Są gdzieś dostępne dane historyczne zapotrzebowania na energię w polsce?
Wiem obecne są na pse ale szukam historycznych aby zobaczyć ile to ciągną te mityczne pompy ciepła jak mróz się pojawił.
  • 16
aby zobaczyć ile to ciągną te mityczne pompy ciepła jak mróz się pojawił.


@3RRR: przy wielkich mrozach średni COP spada tak max do 1.8, więc se policz ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Są gdzieś dostępne dane historyczne zapotrzebowania na energię w polsce?


@3RRR: Też szukałem, ale nie znalazłem, jak znajdziesz to się podziel :)
29.12.23 o godz 15 było 20 023
07.01.24 godz 16:40 jest 21 215
@3RRR Nie ma się co przejmować z każdymi kolejnymi 10latami jest coraz cieplej.

Jeśli chodzi o same pompy ciepła to nie wiem czy w Polsce już je widać na wykresach ogólnych ale rzeczywiście jak pompa która przy -5 działa tylko na sprężarce z COP 3 przełączy się przy -20 w 100 na grzałkę to pobór wzrośnie 6x (2x zapotrzebowanie na ciepło i 3x z COP)
zibizz1 - @3RRR Nie ma się co przejmować z każdymi kolejnymi 10latami jest coraz ciep...

źródło: temp_file7448660404551040821

Pobierz
Jeśli chodzi o same pompy ciepła to nie wiem czy w Polsce już je widać na wykresach ogólnych ale rzeczywiście jak pompa która przy -5 działa tylko na sprężarce z COP 3 przełączy się przy -20 w 100 na grzałkę to pobór wzrośnie 6x (2x zapotrzebowanie na ciepło i 3x z COP)


@zibizz1: To jest raczej nierealny scenariusz, bo montowane w ostatnich latach pompy przy -20 nadal mają COP w okolicach
@michcio: Tak, to nierealny scenariusz. Tak sprężarka pracuje nadal nawet przy -25 więc to nie jest COP 1. Jak ktoś nie ma innego źródła ciepła to grzalki tylko jako wspomaganie to bardzo ryzykowna sprawa. Grzałki powinny być jako backup czyli ich moc powinna wystarzyć do ogrzania domu nawet przy duzych mrozach w wypadku awarii sprężarki. W mojej pompie gruntowej 10kW mam 9kW mocy w grzałkach.

Tak, przy grzaniu podłogówki i -20
ak ktoś nie ma innego źródła ciepła to grzalki tylko jako wspomaganie to bardzo ryzykowna sprawa. Grzałki powinny być jako backup czyli ich moc powinna wystarzyć do ogrzania domu nawet przy duzych mrozach w wypadku awarii sprężarki.


@zibizz1: Niby tak, ale też przy powietrznych pompach jej dobór z reguły uwzględnia fakt, że rzeczywista moc spada wraz z temperaturą, dlatego nie dobiera się pompy powietrznej 8kW do budynku mającego 8kW obciążenia cieplnego