Wpis z mikrobloga

Mirasy, jest mały problem. Przy porządkach świątecznych demontowałem cokół przy kuchni i moim oczom ukazało się coś takiego. Dom nowy z ytonga, jest to ściana nośna która łączy się z zewnętrzną od frontu. Jest tam kostka brukowa i tak się zastanawiam czy nie podcieka mi na fundament woda. Jak myślicie? Ewidentnie widać że to wilgoć od dołu. Na to mokre nie zwracajcie uwagi bo potraktowałem to środkiem przeciw pleśni i grzybom. #budujzwykopem #remontujzwykopem #budownictwo
Qql3l3 - Mirasy, jest mały problem. Przy porządkach świątecznych demontowałem cokół p...

źródło: Zdjęcie z biblioteki

Pobierz
  • 13
@Qql3l3: chodzi o pape/folie poziomo na scianie fundamentowej, ktora oddziela sciany nosne (z ytonga) od wilgoci podciaganej kapilarnie. Masz cos takiego?
@hszan kupiłem od dewelopera, nie wiem. Po niedzieli dopytam. Ja się tak zastanawiam czy woda nie gromadzi się powyżej fundamentu i nie podchodzi aż do wysokości ytonga. Bo patrząc na dom to widać że kostka jest powyżej lini fundamentu
@Qql3l3: woda może wnikać na różne sposoby ale na fundamencie powinna być warstwa oddzielająca mur od fundamentu, papa na lepiku, specjalna gruba folia, lub zaprawy wodochronne (rzadko stosowane u nas ). Brak tego zabezpieczania to w najgorszym przypadku podcinanie murów i wpychanie blachy... droga zabawa.

Woda może wnikać jeśli kostka jest powyżej fundamentu, wtedy woda dostaje się do ściany, żeby tego uniknąć powinno być bardzo dobre zabezpieczanie ściany w tym miejscu.
@hszan no jest glina, woda jako tako nie stoi ale chyba stało się to po ostatnich tych intensywnych opadach śniegu.
Mnie bardzo zastanawia ta kostka brukowa, bo ona względem elewacji jest 20-30 cm powyżej.
@Qql3l3: wow, masz kostke przy progu? Konsultowales z kims ten pomysl? Na tym zdjeciu masz bardzo niski cokol, a teraz jesli dobrze rozumiem nie masz go wcale.
Masz zachowany sensowny spadek tej kostki od elewacji?
Masz takie samo zawilgocenie na tynku przy tej kostce?
@hszan na tynku tego nie widać. Tutaj gdzie zaczyna się biały tynk jest schodek i później już jest opaska na równo z elewacją. Tam problemu nie ma.
tak to wyglądało. A teraz kostka jest na równo z progiem drzwi i garażem.


@Qql3l3: obstawiam, ale głowy nie dam że deweloper zaoszczędził i nie dal izolacji pionowej na ścianie od poziomu izolacji poziomej do poziomu powyżej kostki/opaski etc (powinna być na murze, pod elewacją)
Natomiast przyczyn może być masa, raczej czeka cię odkopanie fragmentu i obejrzenie muru