Wpis z mikrobloga

Jeśli chcę inwestować na giełdzie (bardziej w perspektywie lokowania kapitału rzędu powiedzmy kilku/kilkunastu tysięcy w akcjach spółek, jednorazowo na kilka miesięcy), to lepiej otworzyć rachunek maklerski w banku (w moim przypadku mbank, bo tam mam konto), czy lepiej jest kupować akcje przez te różne apki trejdingowe, które się chwalą zerowymi prowizjami?

#pytanie #pytaniedoeksperta #gielda
  • 9
@Euph0: jeśli chcesz kupić za całą sumę na raz pakiet to nie ma potrzeby szukać 5zl oszczędności w innych DM. Jak chcesz to rozbijać na zakup np. 16 spółek za 1k każda, to już warto.
  • 0
@blazko: Szczerze mówiąc nie myśle o oszczędzaniu na emeryturę. Chcę spróbować oszczędzania w inny sposób niż klasyczne i chcę testowo potrzymać część środków na giełdzie, zobaczyć, czy realnie jestem w stanie coś zarobić, czy to bez sensu nie siedząc w tym ciągle.

@jar-mitryn A jeśli chcę rozbić inwestycję na jakieś mniejsze kwoty, to jaka platforma jest godna polecenia?
mbank kasuje sowitą prowizję za trzymanie akcji spółek z USA (chyba na razie 0,15%, opłata depozytowa czy jak oni to nazywają). Sowite opłaty za transakcje (min 15 zł za zakup) to dla nich za mało. Trzymanie wpisu na serwerze wielkości paru kilobajtów to niesamowity wydatek, trzeba za to również kasować. Płać wszędzie płać i płać.

Dodatkowy smaczek, to jak kopniesz w kalendarz, to amerykański fiskus pobiera około 50% podatku wartości aktywów twoim
@Euph0: to zależy od tego co zechcesz kupować.
W grę wchodzą opłaty za transakcje, przewalutowania jeśli kupujesz za granicą, a nawet koszty "za obsługę giełdy/rynku" podobne do tego co @starbo napisał.
Np. degoro choć jest tanie to wpłacasz tylko w pln, trzymają kasę w euro, a kupujesz np w dolarach, a teraz na koniec roku kasują bodaj 2,5 eur za dostęp do każdej giełdy z której coś kupiłeś w roku.
Co
@Euph0 pytanie czy to oszczędzanie, czy jak to napisałeś - chcesz zarobić. Bo jak chcesz oszczędzasz, to po prostu coś kup i trzymaj. Statystycznie tak jest najbardziej skutecznie. Zobacz np. Indeks usa jak się zachowuje na przestrzeni lat. A jak chcesz zarabiać, to prawdopodobnie będziesz kupował, sprawdzał kursy, sprzedawał, a to już jest bardziej absorbujące( ͡º ͜ʖ͡º)