Wpis z mikrobloga

wie ktoś z jakich powodów jest gwałtowny spadek cen nieruchomości w #niemcy ? wydaje mi się to dziwne bo liczba ludności tam szybko rośnie przez emigrantów
#nieruchomosci
  • 16
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@debestaa: mają chyba trochę kłopoty gospodarcze, ludzie mniej zarabiają, tracą pracę to i nie myślą o ładowaniu się w kredyt- tak myślę a przyjezdni to ogólnie są na samym dole drabiny społecznej i mogą sobie wynająć pokój albo mieszkanie od państwa
  • Odpowiedz
@debestaa: Bo nie dość, że w Niemczech jest ogólnie kultura wynajmu, bo po prostu tak są nauczeni, to teraz jeszcze trochę w ostatnich latach #!$%@?ła ich inflacja, covid i to co na całym świecie. Teraz jest lekki odwrót.
  • Odpowiedz
@debestaa: Lekka recesja ostatnio, bez prognoz na szybką radykalną poprawę, choć 2024 będzie już na plusie. No i koszta kredytu wzrosły za sprawą relatywnie wysokich stóp procentowych ebc. Niemiecka mieszkaniówka to temat rzeka, jest zupełnie odmienna od naszej.

Tak apropos tam "nowych" mieszkań, powiedzmy max 10 lat, jest kilkukrotnie mniej niż w Polsce, większość ma po kilkadziesiąt lat, przez co ich standard również znacznie odbiega od tych polskich. Pod względem
  • Odpowiedz
  • 3
@debestaa Niemcy to dojrzała gospodarka oparta na rynkowych zasadach, rząd stosuje co prawda interwencjonizm ale robi to z głową, głównie po to by wspierać ekspansje niemieckich firm na świat, ale nikt nie jest tam na tyle głupi by sypać kase w beton bo wiedzą czym to się kończy (przykłady Hiszpania, Grecja etc).

W przeciwieństwie do Niemiec, Interwencjonizm kraju z kartonu i gówna ogranicza się do sponsorowania deweloperów bo gospodarkę postanowiliśmy oprzeć
  • Odpowiedz
@debestaa ja czytałem, że mają bardzo wyśrubowane normy dot. ocieplen i nikt nie chce kupować starych domów/mieszkań bo wymóg jest taki, żeby je ocieplić a to duży koszt. Pewnie średnia jest zaniżana przez stare mieszkalnictwo a nowe jest tak drogie, że przez drogi kredyt mało jest zawieranych transakcji więc średnia leci w dół.
  • Odpowiedz
bo jest to wygodniejsze


@wersalski_kasztaniQ: w czym wygodniejsze? Tylko nie mów mi że łatwiej się przeprowadzić przy zmianie pracy. Bo znam trochę ludzi z zachodniej Europy, i większość szuka pracy wokół miejsca zamieszkania, a nie zamieszkania wokół miejsca pracy. No i dużo takich jest, co pracuje w jednej firmie po 10-20-30 lat.
  • Odpowiedz
@G06DbT: nie masz kredo nie masz zobowiązań jesteś wolnym a to dużo osób młodych ceni. Młodzi w de nie są tak przywiązani do miejsca zamieszkania jak w Polsce. W dodatku Niemcy to mix ras z każdego zakątku świata i to nie jest ich ojczyzna gdzie mają cale rodziny i chcą mieszkać zawsze w danym miejscu.
  • Odpowiedz
@wersalski_kasztaniQ: a może najmuja przez to, że rynek jest dobrze uregulowany, i jak np mój kolega płaci za 70m2 600€. Nie sądzisz?

Jak by było że się przeprowadzają za praca, bo tak łatwiej, to by nie dojeżdżali po 50-100 km do roboty.
  • Odpowiedz
Jak by było że się przeprowadzają za praca, bo tak łatwiej, to by nie dojeżdżali po 50-100 km do roboty.


@G06DbT: infrastruktura pozwala tyle dojeżdżać do pracy bo to jest chwila w porównaniu do Polski. Raz że wszędzie autostrady dwa kolej.
  • Odpowiedz