Wpis z mikrobloga

Wiewiórki i bobry, dzień dobry dzień dobry, Czy mieszkania w Polsce są drogie w porównaniu do reszty UE?
Fajnie by było zobaczyć aktualne dane, bo rok temu w grudniu 2022 nie wypadaliśmy źle na tle reszty Europy

Zastanawiam się też jak to jest że u nas tylko 15% społeczeństwa nie ma mieszkania własnościowego, i Polacy są tacy niechętni do wynajmowania. Osobiście mam dom i mieszkanie na wynajem. Obecnie trudniej jest wynająć i kupno mieszkań pod wynajem jest nieopłacalny.

https://www.pkobp.pl/centrum-analiz/nieruchomosci/nieruchomosci-mieszkaniowe/puls-nieruchomosci-nie-taka-dostepnosc-mieszkan-straszna-jak-ja-maluja/

#nieruchomosci #mieszkanie #polska
Wynoszony - Wiewiórki i bobry, dzień dobry dzień dobry, Czy mieszkania w Polsce są dr...

źródło: Screenshot 2024-01-05 at 11.05.02

Pobierz
  • 8
@Wynoszony:
Ten udział % to konsekwencja stanu, który trwał przez dziesięciolecia. Eksplozja cen na rynku nieruchomości trwa raptem od kilku lat.

Ja bym tutaj raczej wolał widzieć dane nie dla ogółu społeczeństwa tylko przykładowo jaki % ludzi w poszczególnych grupach wiekowych mieszka we własnym lokum i jak to się zmieniało na przestrzeni lat.
Zastanawiam się też jak to jest że u nas tylko 15% społeczeństwa nie ma mieszkania własnościowego, i Polacy są tacy niechętni do wynajmowania.


@Wynoszony:

Cała wieś (a to 40% Polaków) + wszyscy którzy mieszkają w blokach za komuny zbudowanych.
I wszyscy którzy kupili nowe później.
I wszyscy co komunalne wykupili.

Dlatego nikt nie chce wynajmować, każdy mieszka u siebie
@Wynoszony

Ale wiesz że z tego wynika, że mieszkanie 50m powinno kosztować w waw 530k? (Biorąc warszawska, a nie ogólnokrajową średnia oczywscie) - pokaż mi te mieszkania w tych cenach, podobne ćwiczenie możesz zrobić dla dowolnego dużego miasta w Polsce....
@Wynoszony Słowacja, Słowenia, Czechy, Węgry to państwa, skupiające gospodarkę wokół swojej metropolii, stąd tak zawyżone ceny.

Bardziej adekwatny byłby stosunek dochodu rozporządzalnego mieszkańca Pragi, Budapesztu, Warszawy do cen m2 w tych lokalizacjach. Okazałoby się, że w Warszawie, Krakowie nie jest tak tanio, a porównując Brukselę, czy Frankfurt okazałoby się, że ceny nieruchomości w Polsce są zawyżone.

Polecam samemu zagłębić się w temat, a nie opierać się na oderwanych od tematu wykresach.