Wpis z mikrobloga

Diecezja Surożska.

Niewiele osób wie, ale Kościół prawosławny i Kościół anglikański są na drodze do zjednoczenia przez prawie sto lat, a raczej, jak można się domyślić z niektórych objawów, na drodze podporządkowania Kościoła prawosławnego Kościołowi anglikańskiemu.

W 1918 roku na Soborze Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego anglikanie zostali wskazani jako wyznanie, z którym należy rozwijać dialog w celu zjednoczenia.

Dlaczego rok 1918 jest bardzo złą datą na rozpoczęcie w Rosji ruchu na rzecz jedności z zagranicznym kościołem?

Przed rewolucją Rosyjski Kościół Prawosławny był zarządzany przez Święty Synod. Synod był tak naprawdę jednym z ministerstw rządu i był kierowany przez ober-prokuratora mianowanego przez cara.

Oznaczało to, że Rosyjski Kościół Prawosławny był częścią własnego państwa i był zarządzany przez profesjonalnych urzędników państwowych.

Po rewolucji rozpoczęła się azjatycka demokracja, a popi postanowili wybrać sobie Patriarchę. Z nieuniknionym w tych okolicznościach oszustwem i cyrkiem, pierwszy patriarcha został wybrany 4 grudnia 1917 roku.

Tak więc rewolucja miała miejsce nie tylko w państwie, ale także zamach stanu miał miejsce w administracji Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego.

Po wyzwoleniu od swojego państwa Rosyjski Kościół Prawosławny poniósł, taka niespodzianka, poważne straty, ogromna liczba duchownych została stracona podczas wojny domowej i późniejszych represji.

Kościół nie miał siły, by pozostać niezależnym, a komuniści radzieccy lat dwudziestych dwudziestego wieku wcale jego nie potrzebowali. Niezależność nowego Patriarchy Moskiewskiego była w rzeczywistości niezależnością małego państewka wyspiarskiego na Pacyfiku. Trzeba było szukać patronatu innego imperium i protekcji obcego króla, zamiast rosyjskiego cara, spod władzy którego duchowni rosyjscy tak skutecznie wyzwolili się dziesięć lat wcześniej.

W 1927 roku założono Wspólnotę Świętego Albana i Świętego Sergiusza z Radoneża, pod auspicjami której prowadzono oficjalnie dialog między Kościołami prawosławnymi i anglikańskim, a nieoficjalnie patronat Wielkiej Brytanii nad Rosyjskim Kościołem Prawosławnym.

Wspólna Prawosławno-Anglikańska Komisja Teologiczna rozpoczęła swoją pracę. W latach 1931-1975 wykonano ogromną robotę. W 1976 roku w Moskwie przyjęto Uzgodnione Oświadczenie Moskiewskie. W oświadczeniu tym strony zgodziły się co do siedmiu kwestii: wiedzy teologicznej, boskiego natchnienia, autorytetu Pisma Świętego i Tradycji, autorytetu soborów, stosunku do Filioque, Kościoła jako wspólnoty eucharystycznej oraz wzywania Ducha Świętego w sakramencie.

W 1984 roku anglikańscy teologowie uznali prawosławne nauczanie na temat ikon. Kwestia uznania sukcesji apostolskiej biskupów anglikańskich jest nadal przedmiotem sporów między różnymi krajowych kościołami prawosławnymi, niektóre zdecydowanie popierają, ktoś jeszcze waha się.

W 1989 roku Wspólna Prawosławno-Anglikańska Komisja Teologiczna została przemianowana na Międzynarodową Komisję Anglikańsko-Prawosławnego Dialogu Teologicznego. Prace komisji są kontynuowane, a w 2015 r. w Buffalo przyjęto już czwarte Uzgodnione Oświadczenie.

Bractwo Świętego Albana i Świętego Sergiusza istnieje do dziś i publikuje czasopismo Soborność. Soborność znajduje się w Oksfordzie przy Kanterberyjskiej drodze.

Na zdjęciu z 1900 roku z Anglii, pierwszy po prawej stronie to przyszły pierwszy Patriarcha Moskiewski Tichon Biełławin.

strona bractwa: fsass.org

#historia #religia #gruparatowaniapoziomu
mobutu2 - Diecezja Surożska.

Niewiele osób wie, ale Kościół prawosławny i Kościół an...

źródło: 1900biellawin

Pobierz
  • 4
Przed rewolucją Rosyjski Kościół Prawosławny był zarządzany przez Święty Synod. Synod był tak naprawdę jednym z ministerstw rządu i był kierowany przez ober-prokuratora mianowanego przez cara.


Oznaczało to, że Rosyjski Kościół Prawosławny był częścią własnego państwa i był zarządzany przez profesjonalnych urzędników państwowych.


@mobutu2: W sumie to nie dziwne zatem, że wybrali anglikanizm, który ma (szczególnie historycznie) podobny w sumie charakter religii upaństwowionej ( ͡º ͜ʖ͡º)