Wpis z mikrobloga

Czy ktoś spotkał się kiedyś z kontrolerem będącym singletonem w MVC, w Javie? Otóż zaimplementowałem mój kontroler jako mediator i póki co muszę przekazywać referencje do niego do każdego panelu, menu, przycisków i tak dalej. Zdaję sobie sprawę, że singleton to antywzorzec, ale akurat przypadku kontrolera - mediatora wydaje mi się bardzo naturalna jego implementacja (jako, że i tak ma być tylko jeden i praktycznie wszystko musi mieć do niego dostęp). Co myślicie o takim pomyśle?

#programowanie #java #stylkodowania
  • 8
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Onoki: za dużo rozkmin bardzo wysokiego poziomu o wzorcach, architekturach, popularności rozwiązań, a za mało najzwyklejszego najzwyczajniejszego OOP.

Jeżeli przekazujesz widokowi model, tylko po to żeby się podpiął jako obserwator (czyli znasz tego cel i szczegóły) to równie dobrze możesz to zrobić na miejscu i oszczędzić zależności View w modelu.

Główny punkt widoku może kryć za sobą komunikację z kontrolerem, bez sensu, aby taka pierdoła jak przycisk odnosiła się bezpośrednio do rdzenia architektury jakim jest
  • Odpowiedz
@Onoki: Singletonów nie używa się względu na testowanie - to jest ich największa wada, obok jest problem z wątkami ale powiedzmy, że to można dosyć prosto przeskoczyć. Jak chcesz się nauczyć pisać testy jednostkowe to zrób jakąś formę DI, jeżeli cię to nie kręci to możesz zrobić singletona, w sumie i tak lepiej jak sam zrozumiesz co jest w nim problematycznego niż zaufasz innym.
  • Odpowiedz