Wpis z mikrobloga

[..]

Wiem, jak Rosjanie ćwiczą żołnierzy, w jaki sposób rekrutują obecnie i uważam, że ocena dr. Siewiery jest słuszna. Rosjanie odbudują w ciągu dwóch lat armię lądową na tyle, że będą w stanie ruszyć po raz kolejny. I to będzie albo dokończenie kampanii ukraińskiej, albo jeżeli w międzyczasie Putinowi uda się obalić Zełenskiego czy doprowadzić do wielkiego zamieszania w Kijowie, wtedy Sojusz będzie miał na swojej granicy ścianę rosyjskiej stali. Rosjanie budują czołgi, ściągają przez Białoruś zniszczoną broń i ją naprawiają.

[..]


Wojna na Ukrainie wpisuje się jakoś w kontekst konfliktu o Tajwan?

Tak, bo te dwa teatry działań są powiązane. Jeżeli Stany Zjednoczone w kontekście Ukrainy stracą wiarygodność w Europie, stracą ją również w Azji. I odwrotnie. Chińczycy przyglądają się bardzo uważnie konfliktowi na Ukrainie. Jeden z ekspertów od Chin powiedział mi bardzo wyraźnie: dla Chińczyków Ukraina to jest Tajwan Ukraińska wojna pokazuje Pekinowi, czy Stany Zjednoczone mają wytrwałość, determinację, odwagę i ducha walki. Czy może społeczeństwo jest tak podzielone, że nie jest w stanie wygenerować tej solidarności.


Gdyby miało dojść do konfrontacji, to kiedy?


Prezydent Xi powiedział swojej armii, by była gotowa w 2027 roku. Myślę jednak, że oni będą gotowi wcześniej. Według mnie najbardziej niebezpieczny będzie okres między styczniem a marcem 2025 roku. W amerykańskim systemie politycznym w tym czasie dokonuje się zmiana prezydentury. Niezależnie od tego, czy to będzie druga kadencja prezydenta Bidena, czy może Donalda Trumpa lub innego polityka, to będzie okres kiedy stara administracja już oddaje obowiązki, a nowi ludzie jeszcze ich w pełni nie przejmą. Potrzebne będą potwierdzenia w Kongresie. Uważam więc, że ten okres takiego trochę zamieszania może być wykorzystany.


https://plus.dziennikbaltycki.pl/andrew-a-michta-stare-dobre-czasy-minely-bezpowrotnie-zachod-musi-sie-obudzic/ar/c1-18196655

#ukraina #chiny #usa #wojna #rosja