Wpis z mikrobloga

@fredo: To jest cytat jego wypowiedzi. Mozna jasno wywnioskowac ze poziom zycia obywateli jest zalezny od ustaw i to nimi nalezy "zniesc " ubostwo.
@fredo: true. niemniej jednak Szumi wskazuje np. na gwarantowany minimalny dochód (chyba, że coś źle zrozumiałem). podobny pomysł przedstawiał R. Kalisz, ale został on natychmiast zmasakrowany przez ekspertów konkretnymi wyliczeniami. powiedz mi jak można skutecznie ustawowo (tj. poprzez środki pomocy społecznej) zlikwidować ubóstwo.

edit: oglądnąłem dalej i kolejne pomysły Szumiego to m.in ustawowa gwarancja pracy... ech...
@fredo: Niby wiadomo o co chodzi, ale jak zwykle sprawa rozbija się o szczegóły. Szwecja jest ogólnie bogatym krajem, może więc sobie pozwolić na wyciąganie za uszy co biedniejszych. Polska do krajów bogatych raczej nie należy (zamykając się w Europie) i jeśli odda się nadmiernie pomocy socjalnej, to z biedy nigdy nie wyjdzie – co najwyżej obdzieli nią wszystkich po równo.

 M. Thatcher powiedziała kiedyś (jeśli dobrze pamiętam), że lewicujące rządy
@staa: właśnie nie wiem skąd jest takie myślenie - 20 lat dzikiego kapitalizmu, bez ochrony socjalnej, bo tak robiły państwa, które teraz są bogate, a potem zacznie się te nierówności równać, bo już się będzie bogatym. Państwa zachodnie miały od końca wojny relatywnie wysoki socjal. Jedno drugiemu nie przeczy.