Wpis z mikrobloga

@hubelot: @zeszyt-w-kratke @PanLodowegoOgrodu

jest przeliczana na nowo razem z dopłatami w zależności od wysokości stóp procentowych, ogólnie wychodzi to na plus dla biorącego kredyt


Nieprawda, widać że nie czytałeś ustawy. Dopłata jest wyliczana ze wskaźnika publikowanego przez BGK. NIe ma żadnego sztywnego powiązania między stopą procentową NBP a tym wskaźnikiem, mało tego jest nawet zapis który mówi o tym, że w przypadku stóp powyżej 8pp nowy wskaźnik nie będzie publikowany i
  • Odpowiedz
@0macias0 dzięki, ostatnio jak czytałem o bk to właśnie przeliczenie rat odbywało się po 5 latach, teraz czytam że po 10, nie wiem czy czegoś nie doczytałem czy coś się w międzyczasie zmieniło - akurat swoje pierwsze cztery kąty odebrałem w zeszłym roku więc nie śledzę tematu z wypiekami na twarzy

mnie zastanawia ile osób dostało kredyt który są w stanie spłacić dziś a nie będą za te kilka lat, bo coś
  • Odpowiedz
@hubelot ty nadal nie rozumiesz kompletnie jak to działa xd raty są malejace i po 10 latach wychodzą mniej więcej tyle, co aktualnie z dopłatami. Zresztą. Za 10 lat to przy tej inflacji ta rata będzie i tak śmiesznie niska, a co bardziej łebski będzie miał sporo nadpłacone
  • Odpowiedz
@hubelot @PanLodowegoOgrodu:

Za 10 lat to przy tej inflacji ta rata będzie i tak śmiesznie niska, a co bardziej łebski będzie miał sporo nadpłacone


Powiedzieli ludzie na kredytach subprime w 2008 ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Istnieje szereg możliwości w których ten kredyt może być pułapką (mówię to mimo iż sam wziąłem 500k) i moim zdaniem za mało się o tym informuje. Chociażby to, że niezapłacenie raty w
  • Odpowiedz
@0macias0 to akurat każdy głupi chyba wie, a przynajmniej powinien. I to jest główna rzecz o której trzeba pamiętać. Jakie jeszcze "pułapki" zastawili na nas? :) bo ja nie kojarzę. Chyba, że wyskoczysz z czymś w stylu, że trzeba tam mieszkać, to wybuchnę śmiechem, bo na tym polega ten program. też wziąłem 500k i jestem happy

A porównywanie tego do subprime też jest dość śmieszne i nietrafione xd
  • Odpowiedz
@PanLodowegoOgrodu: Chociażby to o czym wcześniej tu wspominałem, rata może wzrosnąć już za 5 lat i to znacząco, np. część odsetkowa x2 co da ci ratę na poziomie ~3500.

A porównywanie tego do subprime też jest dość śmieszne i nietrafione xd


A to się jeszcze okaże ( ͡° ͜ʖ ͡°) wtedy też ludzie o niskiej zdolności dostawali fixed rate na poziomie ~2% na parę lat, a potem
  • Odpowiedz
Chociażby to o czym wcześniej tu wspominałem, rata może wzrosnąć już za 5 lat i to znacząco, np. część odsetkowa x2 co da ci ratę na poziomie ~3500.


@0macias0: https://nieruchomosci.infor.pl/wiadomosci/6108413,bezpieczny-kredyt-2-czy-przez-10-lat-beda-stale-raty-kredytu.html

jak niby część odsetkowa wzrośnie 2x? xD

Jak wskazuje MRiT, prognoza dotycząca wysokości stóp procentowych, a tym samym i oprocentowania kredytów, zakłada ich spadek na przestrzeni następnych lat, więc wzrost kosztów jest mało prawdopodobny. Jeśli jednak tak by się stało, ryzyko
  • Odpowiedz
@PanLodowegoOgrodu ehh przeczytaj w końcu tą ustawę... Ale nawet w tym artykule masz opisane, że dopłatę skarb państwa gwarantuje do 2% plus marża banku która też zazwyczaj wynosi ~2%. W tej 5latce banki wyliczyły ci składnik oprocentowania na ~7,14% więc przy wskazniku 5,14 wychodzi rowno 2% ale nie muszą tego zrobić w kolejnej i oprocentowanie może wynieść koło 4% więc cześć odsetkowa x2
Dotatkowo "prognozy" skarbu państwa zakładają spadające stopy procentowe. W
  • Odpowiedz