Wpis z mikrobloga

Wesołych świąt wszystkim!

W końcu się zdecydowałem i kupiłem #dji air 3.

Mozecie polecić tutorial do tego? Interesujenie bardziej WebODM, robienie map, a foto i wideo to dodatek.

Wiem, że air 3 to nie jest mocne na tyle co jakiś enterprise czy matrice all od czegoś trzeba zacząć.

#drony
  • 13
@jarezz nie chce Cię martwić, ale będziesz musiał naloty robić ręcznie. Air 3 nie pozwala na loty zaplanowane, z amatorskich ostatni był Air 2s a kolejny to dopiero M3E.
Ale oczywiście da się na małych obszarach, ustawiasz zdjęcia co 2 sekundy i lecisz powoli
via Android
  • 0
@atomic77 to mój pierwszy dron. W moim wypadku mapki to place montażowe pod turbiny. Bardziej amatorsko do nauki operowana i kilku zdjęć ten dron.

Czyli DroneLink czy jak się nazywał ten program nie zadziała z Air3?
@jarezz: Niestety nie. DJI nie udostępniło zestawu SDK, który umożliwia innym robienie swoich programów (jak Dronelink) więc działa tylko oficjalna apka. Poprzednie drony to miały, widocznie uznali, że małe drony są zbyt dobre i kto by kupił M3E :-) podobno można, a przynajmniej w M3, użyć wbudowanej trasy przelotu i jest jakaś sztuczka na to, ale nie wiem.
Więc bierzesz drona, ustawiasz jak najmniejszy czas, tryb powolny i lecisz nie przekraczając
@jarezz: różnie, ostatnio jak potrzebuję tylko poglądowo chmurę to WebODM, korzystałem z RealityCapture - bo przy niedużych modelach to bardzo tanio wychodzi, a pobawić można się za darmo (płaci się za eksport). Trochę też w Metashape. Pytanie głównie, do jakich celów...
via Android
  • 0
@atomic77 generalnie palc montażowy bardziej żeby obraz ze zdjęć, gdzie np. widoczna jest plama oleju, moc nanieść na plik z planem rysunku albo takie zdjęcie jakoś wyeksportować do mapki w skali. Nie musi być dokładności do cm.
@jarezz: to ODM w 100% wystarczy, zrobi i wyeksportuje ortofotomapę. Popróbuj, najważniejsze, żeby mieć odpowiednie pokrycie w zdjęciach - powinny się nakładać w 80%, lepiej za dużo niż za mało. Jakbyś miał pytania to dawaj, możesz na priva.
radzę się pobawić najpierw w domu, żeby nie było niespodzianek :-)
a jeśli musisz to nałożyć na mapę, albo porównywać po czasie, trzeba zrobić sobie kilka fotopunktów. W geodezji robimy to GPS-em, ale to mogą być jakieś obiekty o znanych współrzędnych, np. studzienki kanalizacyjne które są na mapie, coś w co można wpasować wyniki - wtedy masz dokładność do kilku lub kilkunastu centymetrów.
@jarezz: ogólnie takie punkty powinny być rozmieszczone dookoła obiektu, ale jeśli tylko takie masz i potrafisz podać ich współrzędne to da się i tak. W WebODM nie bawiłem się tym (w płatnych programach to proste, tu chyba trzeba więcej cierpliwości). Bez tych punktów po prostu nie będzie dokładnie wpasowane w mapę (+- kilka, kilkanaście metrów) a wymiary też nie będą dokładne.
Ile zdjęć - ciężko stwierdzić. Po prostu musisz mieć co