Wpis z mikrobloga

w co najlepiej wsadzic 1 mln zl obecnie - jezeli wiem ze bede go potrzebowal (partiami) na przestrzeni kilku lat - 2-3. Teraz robie żonglowanie po lokatach, toyoty ing itd. Srednio wychdzi okolo 5,5% pewnie ale trzeba pilnowac. Czy warto kupic jakies obligi gdzie potencjalnie strace przy wczesniejszej sprzedazy? #obligacje #pieniadze #lokata #bank #bankowosc #finanse
  • 15
  • Odpowiedz
  • 0
@takJakLubimy: wlasnie nie chce nic co mi da ryzyko - jakakolwiek ekspozycja bo pienaidze beda cale do wydania w ciagi 2-3 lat. Zloto, dolery itd odpadaja - to nie jest poduszka finansowa tylko srodki do wydania za jakis czas.
  • Odpowiedz
@bandera jeśli bez ryzyka to tylko obligacje skarbowe. Możesz spróbować te indeksowane inflacją i dobrać sobie długość która Ci pozwoli najwiecej wyciągnąć.
  • Odpowiedz
@bandera przy obligacjach nie stracisz kapitału tylko najwyżej część zarobionych odsetek. Wpłacisz bańkę i jeśli wykupisz wcześniej to zwrócą Ci bańkę oraz odsetki pomniejszone o tą różnicę w cenie. Obligacje i tak będą chyba najbezpieczniejszą formą przetrzymania kasy z jakimś zyskiem, aczkolwiek nawet te indeksowane inflacja nie uchronią całkowicie pieniędzy przed inflacją.
  • Odpowiedz
@bandera popatrzyłem jeszcze dokładnie do oferty, masz do wyboru DOR, TOS lub COI z zakresie 2-4 lat. Pewnie na Twoim miejscu transze która będzie potrzebna najwcześniej wsadziłbym na DOR, bo jest miesięczna wypłata odsetek,a dla części która może poczekać minimum 3 lata wybrałbym TOS albo COI.

Przedwczesny wykup tych trzech będzie kosztował max 0,7% (nadwyżka wypracowanego oprocentowania zostaje, ale TOS i COI ma roczne wypłaty, wiec muszą być na pełny rok, jeśli
  • Odpowiedz
@bandera: nie rozumiesz, że jak zrobią denominację, czy zlotówka straci dużo do dolara, to ci to nie zabezpieczy kasy i minimalizujesz ryzyko kupując walutę.
Wtedy masz gwarancję, chyba że świat jebnie caly
  • Odpowiedz
@bandera: popatrzyłem jeszcze po listach emisyjnych, przy zerwaniu (przedterminowym wykupie) oprocentowanie jest wyliczane na dzień zgłoszenia, więc jeśli np potrzymasz pół roku to efektywnie będzie 3%-0.7%=2.3% (pomniejszone o belkę). Jeśli potrzymasz miesiąc i efektywnie naliczy Ci 0,5% to przy przedterminowym wykupie potrącą Ci to 0,5% ale nie więcej.

W żadnym wypadku nie dostaniesz mniej niż wsadziłeś, a w praktyce po 1,5 miesiąca zaczynasz zarabiać na czysto, no chyba że dotrzymasz do
  • Odpowiedz