Wpis z mikrobloga

Hej Mirki, mam pytanko.
Mam płytę główną która ma 2 sloty na dysk twardy NVME - jeden slot PCIE 3.0 X4 i jeden PCIE 4.0 X4.
Jak składałem komputer, to kupiłem jeden dysk na pcie 3.0. Teraz kupiłem drugi dysk na PCIE 4.0, i od razu przeniosłem cały dysk ten wolniejszy na szybszy, wraz z systemem.

I po tym przeniesieniu obrazu dysku pojawił się problem - a mianowicie w żaden sposób nie mogę wejść do UEFI. Klikam odpowiedni przycisk przed zbootqwaniem Windowsa - brak reakcji. Próba ręcznego wejścia do UEFI poprzez tryb awaryjny również bezskuteczna.

Czy podczas przenoszenia dysku partycja EFI mogła się nie przenieść, lub jakoś się uszkodziła podczas przenoszenia?
Takie jest moje podejrzenie tej sytuacji. Czy jest jeszcze jakiś sposób wejścia do UEFI, oprócz tych dwóch które wymieniłem, lub macie jakieś pomysły jak to naprawić? Do UEFI chciałbym wejść by zmienić ustawienia OC procesora, które jak wyszło w praniu nie okazały się stabilne pod długotrwałym obciążeniem.
#pc #pcmasterrace
  • 15
  • Odpowiedz
@mignick: Ale UEFI to nie jest partycja na dysku tylko sposób bootwania z wewnętrznej pamięci płyty głównej. Kiedyś był BIOS a UEFI go tylko zastąpiło. Ma więcej opcji i możliwości konfiguracji. Wyjmij wszystkie dyski i zastartuj kompa to ci wejdzie sam do UEFI i tam sobie poustawiasz.
  • Odpowiedz
  • 0
@Wiskoler_double: Eh a ktoś mi kiedyś powiedział że o ile BIOS był na płycie, tak UEFI jest na partycji EFI na dysku. W takim razie przepraszam za pomyłkę. Jednak tak czy inaczej po czynności którą wykonałem, tj klonowanie dysku nie mogę wejść do UEFI co bym nie próbował zrobić.
  • Odpowiedz
@Huntley: w robocie tylko to mi dupę ratowało, jak masz wymienić w 3 osoby powiedzmy 60 kompów w kilka tygodni. Leciałeś clonezillą aż miło, fakt nie zawsze działało ale ręcznie bawiliśmy się z kilkoma kompami które nie poszły
  • Odpowiedz
  • 0
@zimowyporanek: Reset na obudowie kompa :D Właśnie windows się odpala, ale nie odpala się nic co było wcześniej (logo MSI, F4 - Boot Menu, Del - UEFI). Tego nie ma, po włączeniu PC jest od razu wejście do ekranu logowania do Windowsa.
  • Odpowiedz
@mignick: no i git. bo mój sposób to właśnie z poziomu windowsa działa. chodzi o na coś takiego
naciskasz przycisk na klawiaturze "windows" i na dole po lewej masz ikonkę oznaczającą zasilanie. klikasz i wybierasz "uruchom ponownie" trzymając shift, pojawią się dodatkowe opcje.
  • Odpowiedz
@mignick: Bo masz szybki dysk i logo nie zdąży się wyświetlić a już przechodzi do bootowania windy.
U mnie do wejścia do UEFI służy klawisz DEL. Jak wcisnę POWER na kompie, to żeby wejść do UEFI natychmiast zaczynam klikać w DEL raz za razem. Udaje się za każdym razem jak chcę tam zajrzeć.
  • Odpowiedz