Wpis z mikrobloga

#kalendarzliturgiczny #wiara #kosciol #katolicyzm

piątek, 22 grudnia 2023
Piątek Suchych Dni Adwentu
II klasy | kolor fioletowy

Lekcja (Iz 11, 1-5)
To mówi Pan Bóg: I wyjdzie różdżka z korzenia Jessego, a kwiat z korzenia jego wzejdzie. I spocznie na nim duch Pana: duch mądrości i rozumu, duch rady i męstwa, duch umiejętności i pobożności, i napełni go duch Pańskiej bojaźni. Nie według tego będzie sądzić, co widzą oczy, ani według tego, co uszy słyszą, będzie strofować. Lecz sprawiedliwie ubogich będzie sądził i słuszny wyda wyrok na cichych na ziemi. I rózgą ust swoich ziemię uderzy, a tchnieniem warg swoich zabije niezbożnego. I będzie sprawiedliwość pasem biódr jego, a wierność opasaniem jego lędźwi.

Ewangelia (Łk 1, 39-47)
Onego czasu: Powstawszy Maryja udała się śpiesznie w okolicę górzystą do miasta Judy. I weszła do domu Zachariasza i pozdrowiła Elżbietę. I stało się, skoro usłyszała Elżbieta pozdrowienie Maryi, skoczyło dzieciątko w jej łonie, i napełniona została Elżbieta Duchem Świętym, i zawołała głosem wielkim, mówiąc: «Błogosławionaś Ty między niewiastami i błogosławiony owoc żywota Twego. A skądże mi to, że przyszła Matka Pana mego do mnie? Oto bowiem, skoro zabrzmiał głos pozdrowienia Twego w uszach moich, poruszyło się z radością dzieciątko w łonie moim. I błogosławionaś, któraś uwierzyła, że wypełni się to, co Ci oznajmiono od Pana». I rzekła Maryja: «Uwielbia dusza moja Pana. I rozradował się duch mój w Bogu, Zbawicielu moim».

Ilustracja:
Francois VerdierNawiedzenie
olej na desce, ok. 1670
Szépművészeti Múzeum, Budapeszt, Węgry
BenedictusNursinus - #kalendarzliturgiczny #wiara #kosciol #katolicyzm

piątek, 22 gr...

źródło: Zdjęcie z biblioteki

Pobierz