Wpis z mikrobloga

Zapraszam na najnowszy odcinek, którego gościem jest prof. Brendan Simms.
https://youtu.be/Es6SOvWQEAQ?si=hrjYpJkOHOlr4rZJ

Prof. Brendan Simms - autor nowej biografii Hitlera - który jest naszym gościem w najnowszym odcinku dużo pisze o nastawieniu III Rzeszy do Polski w pierwszych latach sprawowania władzy. Zapraszam Was do obejrzenia, ale także słuchania najnowszego materiału.
Oto co na ten temat mówi Simms. Hitler był wielbicielem Piłsudskiego. I rzeczywiście, po śmierci Piłsudskiego, gdy Niemcy weszli do Polski przy jego grobie postawiono wartę honorową. Prawdziwą nadzieją związaną z tym sojuszem był wspólny atak na Związek Radziecki. Hitlera przewidywał więc dla Polski zasadniczo status mniejszego partnera w dążeniu do planów Lebensraum. I nawet myślę, że byłby gotowy zaakceptować rodzaj życzliwej neutralności wobec Polaków, pod warunkiem, że umożliwią mu dostęp lub tranzyt przez Polskę.
Teraz jednak myślę, że polityka polskiego rządu była przy posiadaniu tamtej wiedzy i informacji jakie posiadał zasadniczo słuszna. Zaakceptowanie partnerstwa z Hitlerem skazałoby Was na bycie partnerem drugiej kategorii. Choć oczywiście jest taki scenariusz, który możemy sobie wyobrazić, że Polska zgadza się na taką strategię i rusza jako część sił inwazyjnych przeciwko Związkowi Radzieckiemu. Przecież w czerwcu 1941 roku do Hitlera dołączyli nie tylko Finowie z północy, ale także Słowacy, Węgrzy i Rumuni. Nie trzeba zatem wielkiej wyobraźni, żeby zobaczyć, że w ten sposób uczestniczą także Polacy.
Z punktu widzenia Europejczyka z Zachodu mogę tylko powiedzieć, że jestem bardzo wdzięczny, że Polska tego nie zrobiła. Nie sądzę, żeby ostatecznie zmieniło to przebieg wojny, bo w końcu Amerykanie i tak wkroczyli do działania, ale z pewnością przedłużyłoby to wojnę. Pod wieloma względami uczyniłoby to z Polski państwo wrogie aliantom. Są tu jednak i inne argumenty do rozważenia, przecież strona polska taką decyzją mogłaby i uratować życie wielu Polaków, ponieważ cena jaką Polska płaciła od roku 1939 była wręcz ogromna.

#ksiazki #niemcy #ciekawostkizniemiec #historia #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu #filmy #czytajzwykopem
Historia_Podcast - Zapraszam na najnowszy odcinek, którego gościem jest prof. Brendan...

źródło: czy był możliwy sojusz z Polską

Pobierz