Wpis z mikrobloga

Sprawa wygląda tak.
Mama zmarła tydzień temu. Jeszcze kiedy żyła była przez krótki czas na chorobowym. Część którą powinien wypłacić zakład pracy, dostała jeszcze za życia. Część, która powinna być wypłacona przez ZUS jeszcze wypłacona nie została (wyszło tak, przez jej i naszą niewiedzę o wniosku o jego wypłatę). We wniosku podałam swój numer konta bankowego, ponieważ mama nie miała swojego. Trzeba było podać tylko numer, bez nazwiska właściciela rachunku.
Zmarła kilka dni po złożeniu wniosku.
Przez to że miała długi, spadku się zrzekłam u notariusza.
Ale zaprząta mi głowę, co teraz z tą kasą z ZUS-u. Przyjdzie mi to na konto (póki co nie wypłacili), w zasadzie jest to część jej majątku, którego się zrzekłam. Co powinnam z tym zrobić, żeby w przyszłości nikt się nie przyczepił, tu się zrzekłam a tu na konto mi przyszły pieniądze, które należały się jej jeszcze za życia.

#prawo #prawospadkowe #zus #radcaprawny #spadek #poradaprawna #spadkobiercy #prawnik #poradyprawne
  • 7
  • Odpowiedz
@karmenouno: ZUS prawie na bieżąco ma informację o zgonie świadczeniobiorców z innych rejestrów, więc na 99% nie puszczą wypłaty w ogóle (ale oczywiście są przypadki kiedy te dane się mijają). W pierwszej kolejności informacja o niezrealizowanym świadczeniu powinna pójść do osoby, która wystąpi z wnioskiem o zasiłek pogrzebowy po zmarłej. ZUS zwraca się wtedy z prośbą o wypełnienie dokumentu ZUS ZAS-59 i w przypadku jeśli tym wnioskodawcą nie jest małżonek zmarłego
  • Odpowiedz
Ale zaprząta mi głowę, co teraz z tą kasą z ZUS-u. Przyjdzie mi to na konto (póki co nie wypłacili), w zasadzie jest to część jej majątku, którego się zrzekłam. Co powinnam z tym zrobić, żeby w przyszłości nikt się nie przyczepił, tu się zrzekłam a tu na konto mi przyszły pieniądze, które należały się jej jeszcze za życia.


@karmenouno: Prawo do pobrania zasiłku nie wchodzi co do zasady w skład
  • Odpowiedz
@karmenouno:

Do renty rodzinnej mają prawo:


Dzieci własne, dzieci drugiego małżonka oraz dzieci przysposobione:
do ukończenia 16 lat;
jeśli się uczą – do ukończenia 25 lat (jeżeli dziecko ukończyło 25 lat na ostatnim roku studiów w szkole wyższej, prawo do renty przedłużamy do zakończenia tego roku studiów);
bez względu na wiek, jeżeli stały się całkowicie niezdolne do pracy przed ukończeniem 16 lat lub w przypadku kontynuowania nauki w szkole przed ukończeniem
  • Odpowiedz