Wpis z mikrobloga

Hej, chcę włożyć swoje drobniaki na lokatę, ale nigdy wcześniej tego nie robiłam. Więc tu mam kilka pytań:
- czy w umowach dot. lokat są jakieś kruczki, na które powinnam uważać?
- gdybym jednak chciała przedwcześnie wypłacić środki z lokaty, to czy poza stratą odsetek któreś banki stosują jakieś "kary" finansowe?
- czy polecacie omijać jakieś szczególne banki na ten moment? Gdzieś mi mignął Raiffeisen, albo raczej mało znane banki (Bank Nowy, inBank) - co z nimi?
- czy podatek od zysków jest pobierany jakoś automatycznie przez bank, w którym mam lokatę, czy muszę to potem jakoś sama rozliczyć?

Dzięki!

#banki #oszczedzanie #lokata #lokaty #finanse #finanseosobiste #zarabianie
  • 11
  • Odpowiedz
@mklaudia: nie wkładaj na lokatę tylko na konto oszczędnościowe. Przykładowo w ING, czy w Pekao możesz sobie wpłacać i wypłacać ile chcesz. A najlepiej jest w Revolucie, bo kapitalizacja dzienna.
  • Odpowiedz
  • 0
@Tytanowy_Lucjan @f0ku5 ogólnie nie idę w to z myślą, że chciałabym coś wypłacać. Raczej chcę otworzyć lokatę np na 3 miesiące, wrzucić tam od razu np 10k zł, zapomnieć o tym na 3 miesiące i potem tylko przelać z powrotem na swoje stałe konto oszczędnościowe. Niemniej jednak wolałabym mieć świadomość tego, co w przypadku, gdybym naprawdę musiała zrezygnować z lokaty wcześniej z jakichś losowych przyczyn
  • Odpowiedz
@mklaudia: ale konto oszczędnościowe działa dokładnie w ten sam sposób - wrzucasz i zapominasz. A w razie gdybyś chciała coś wcześniej wypłacić to nie tracisz nic z tego powodu. Lokaty to już przeżytek.
  • Odpowiedz
@mklaudia: zainteresuj się obligacjami skarbowymi np. TOS są pod każdym względem lepsze niż lokaty. Nie sugeruje się nazwami "trzyletnie" bo pieniądze możesz wycofać w każdej chwili wraz z odsetkami
  • Odpowiedz
@mklaudia: dodam jeszcze, że jedyne co Cię interesuje w kwestii banków to BFG - bankowy fundusz gwarancyjny. Jak instytucja finansowa jest nim objęta, to nie musisz się bać o hajsik. Są też lokaty banków objęte innymi funduszami (np. revolut litewskim, czy aion bank estońskim bodajże) i to też jest spoko. Osobiście mogę powiedzieć, że mi właśnie wróciła lokatka z aiona, przyjemny procencik, nic nie ukradli (poza podatkiem Belki), jest ok.
  • Odpowiedz