Wpis z mikrobloga

Hej Mireczki, dzisiaj krótka informacja praktyczna dla tych co będą podróżować przez Szwajcarię. W Szwajcarii każdy samochód musi mieć winietę, jeśli chce poruszać się po szwajcarskich autostradach lub drogach ekspresowych. Od 2023 roku wprowadzono e-winietę jako wygodny sposób płacenia za szwajcarskie autostrady.

Koszt w tradycyjnej naklejki i e-winiety jest taki sam - 40 franków szwajcarskich. Widziałem strony na których #oszukujo i coś sobie doliczają, dlatego ważne jest żeby kupić ją bezpośrednio z rządowej strony:
www.e-winieta.ch

Link do znaleziska: https://wykop.pl/link/7305301/szwajcaria-od-tego-roku-wprowadzila-e-winiete-en
Dzięki za wykopki!

Tag do śledzenia lub nie: #szwajcarskimszlakiem

#podroze #podrozujzwykopem #turystyka #ciekawostki #szwajcaria #gruparatowaniapoziomu
szwajcarskim-szlakiem - Hej Mireczki, dzisiaj krótka informacja praktyczna dla tych c...

źródło: 7f17fce3-a3e6-4ad8-baa9-ffa005f58a73

Pobierz
  • 13
Ciekawostka o Szwajcarii. Do Szwajcarii nie możesz* wwieźć więcej niż 1kg mięsa i jego przetworów. Tak więc jak jedziesz na wakacje do Francji przez Szwajcarie i masz 4 konserwy 300 gramowe w bagażniku to miej się na baczności ;)

@DeLorean: Zgadza się, żeby było śmieszniej ten przepis jest tak kuriozalny że nawet mając kanapkę z plasterkiem szybki, waga całej kanapki idzie na poczet wwożonego mięsa. Jak w praktyce to jest, tego nie wiem, bo nie miałem kontroli z tym związanej.
@open_or_die: o właśnie, też tak słyszałem, ale możesz to potwierdzić z osobistego doświadczenia?
@szwajcarskim-szlakiem mi na yt sie zaproponował jakiś program typu "strażnicy granic" gdzie 10 urzędników państwowych goni babę przez pół kraju kilkoma radiowozami która chciała wwieźć 10kg miesa z francji to myślałem że to jakaś komedia. W sumie dalej nie wierzę w to co widziałem :)
@szwajcarskim-szlakiem mogę potwierdzić z własnych doświadczeń.
2 lata temu miałem ze sobą kilka słoików z mięsiwem, na 2 osoby nie przekraczało 2 kg. Wzięli razem z kartonem, wrzucili na wagę i wyszło ponad 3kg, a co dalej się dzieje to wiadomo. Żadne tłumaczenia nie pomagają.

Kanapek się nie czepiają ale już bigos jest liczony jako przetwór mięsny, pierogi też sprawdzają jak trafi się służbista.
@DeLorean: gdzieś jest filmik z przegłosowywania tej ustawy z komentarzem. Sami politycy którzy to czytali, czy też głosowali, też mieli niezłą bekę z tego. Przepis dla przeciętnego turysty wydaje się wyssany z palca / śmieszny / komunistyczny / kuriozalny itd. Ma to pomóc szwajcarskiej gospodarce, a w zasadzie rolnikom. Czy tak jest? Nie mam pojęcia. Sam często widzę podczas zakupów w DE, jak do aut na szwajcarskich blachach wjeżdża kilka kartonów
@szwajcarskim-szlakiem szwajcarskie.
Ogólnie wszystko zależy od celnika, jeden ma w 4 literach że masz 2 plasterki szynki za dużo, a inny będzie za to dawał mandat.

Najgorsi są przy granicy z Austrią według mnie, za każdym razem mnie sprawdzają. Przy włoskiej i niemieckiej mają wyjebondo.