Wpis z mikrobloga

@#!$%@?: "Ponad rok temu Orlen sfinalizował przejęcie Lotosu. Zgodnie z decyzją Komisji Europejskiej, która badała wpływ tej transakcji na rynek i na konkurencyjność poszczególnych branż, płocki koncern musiał zbyć część posiadanych aktywów. W efekcie pozyskał na nie czterech nabywców."

To Unia Europejska zmusiła Orlen do tego jak już...

Przy czym Orlen ma 70% udziałów w rafinerii Lotosu.
@Parley: 2. Odnoszę się do polski rząd utracił kontrolę nad Rafinerią Lotosu. Na czym polega ta utrata jeśli rząd kontroluje orlen a orlen rafinerie?
4. Sprzedali za bezcen. Czyli za ile? Ile to nie jest już bezcen?
3. Komu by mieli sprzedać aby rząd miał wpływ na te firme?
unia europejska zmusiła orlen, żeby się łączył z lotosem?


@MamCieNaHita: Orlen chciał kupić Lotos, a Unia zmusiła Orlen do znalezienia innych kupców tak? Jakby Unia nie kazała to by się nie dzielili Lotosem
Orlen chciał kupić Lotos, a Unia zmusiła Orlen do znalezienia innych kupców tak? Jakby Unia nie kazała to by się nie dzielili Lotosem


@Wynoszony: pozwól, że nakreślę jak to wyglądało w rzeczywistości - a jeżeli gdzieś się mylę, to wskaż w którym punkcie

1. Mamy dwie polskie państwowe spółki - Orlen i Lotos.
2. Orlen chce kupić Lotos, ale musi się najpierw spytać komisji antymonopolowej.
3. Komisja antymonopolowa mówi, że może
@MamCieNaHita: A co takiego niewłaściwego jest w chęci zwiększenia firmy?
Orlen jako większy gracz ma większy sens niż Orlen i Lotos podzielone.

Orlen podejmuję decyzję kupna, więc trzeba sprzedać część polskiego przedsiębiorstwa w obce ręce.

Unimot to polska firma, a innej już nie mamy, także przez decyzje unii sprzedaliśmy arabom. No i tyle, czy ktoś się obraża?
Po prostu po co te pretensje i obrażanie się na orlen, jak unia kazała
@Wynoszony: Przez decyzje rządzących, nie przez Unię. Brniesz jak potłuczony. Nikt nie zmuszał do zakupu Lotosu przez Orlen. Mogło powstać np konsorcjum obu firm, ale dla PiS ważna jest władza i centralizacja, więc tylko przejęcie! Ciekawe jak teraz wyglądają całkowite wpływy do budżetu po przejęciu vs przewidywane wpływy powiedzmy sprzed kilku lat dla obu spółek oddzielnie.
Unimot to polska firma


@Wynoszony: ale nie SSP, tylko zwykła spółka na giełdzie, która może skończyć jak np. Solaris.

w tym przykładzie zapominasz, że ja i ty też jesteśmy Kowalscy. ta piekarnia, to rodzinny biznes, a nie prywatny folwark i w naszym interesie jest mieć nad nim kontrolę. i można rozwijać się w inny sposób, np. wykupując piekarnie w innym mieście(co Orlen też robi, więc się da), a nie decydując się
@MamCieNaHita: Unia nie przedstawiła żadnych warunków dot. sprzedaży części Lotosu. KE przedstawia tylko zastrzeżenia a to zainteresowany ma obowiązek przedstawić rozwiązanie. Co prawda takie rozwiązanie jest uzgadniane w drodze negocjacji, ale KE nic nie narzuca to była decyzja Orlenu.