Wpis z mikrobloga

  • 0
propagacja dał radiowych. Im wyższa częstotliwość tym większy zasięg. Polska jest mniejsza niż usa


@A_R_P: No właśnie nie, niż niższa częstotliwość to dalej zajdzie sygnał, wyobraź sobie jak taki mały tunel, Ty jesteś dużym potworem czyli większa częstotliwość i mała jaszczurka mała częstotliwość, kto szybciej przejdzie przez tunel?

Bardziej chodzi o moc nadawania. A nie częstotliwość.
  • Odpowiedz
@aptitude @A_R_P Wpływ atmosfery i zjawisk atmosferycznych na tlumienie jest pomijalny poniżej 10Ghz.
https://www.intechopen.com/chapters/16080

Natomiast skuteczność wypromieniowania fali z anteny (tj ile mocy pola elektrycznego wtłoczone do anteny zostanie przekonwertowane w bliskie pole elektromagnetyczne) zwiększa sie wraz z częstotliwością. Dlatego potocznie mowi się ze tory radiowe w wyższych częstotliwościach "maja większy zasięg" w porównaniu do włożonej mocy. Ale to wyłącznie przy tej samej mocy i widoczności bezpośredniej.

Z kolei radioamatorzy kojarzą zasięgi
  • Odpowiedz
Dlaczego na każdym amerykańskim serialu, częstotliwości radia są np. 1680 MHz?


@aptitude: bo w filmach często nie widać/nie pokazują kropeczki na wyświetlaczu radia ;) ? Albo ten kto generował grafikę do wyświetlania w radiu - był nieukiem?
1.680MHz, czyli 1680kHz - to ma sens.
  • Odpowiedz
W sumie każdy serial to fikcja, więc fejkują ile można.


@aptitude: czasem to aż boli.
Np jedzie sobie rodzinka autem, włącza radio i słucha muzyki ... na AMie właśnie. Ja nie wiem, kto w dzisiejszych czasach byłby tak zdesperowany, by słuchać MUZYKI na AM (gdzie już na FM ludzie krzywo patrzą, że nie hifi, i dajcie mi tu DAB!). No chyba że ktoś chce poczuć ducha czasów lat 40tych ubiegłego wieku,
  • Odpowiedz