Wpis z mikrobloga

Wydawałoby się, że wiedza o tym, że klimat ≠ pogoda to rzecz oczywista, ale zatrważająca liczba komentarzy, na jaką w ostatnich dniach natknąłem się w internecie udowadnia mi, że niestety jest inaczej.

"Gdzie to Wasze globalne ocieplenie, skoro nawet odwołuje się loty ze względu na zimowe warunki?!"


Nie będę wchodził w to, czy mamy globalne ocieplenie, oziębienie; czy winne są wulkany czy człowiek; czy należy coś z tym faktem aktywnie robić jako ludzkość.

Nie jestem ekspertem z klimatologii ani polityki klimatycznej, więc odpuszczę sobie prawienie morałów. Ale obok takich tekstów jak ten powyżej nie potrafię przejść obojętnie. Posługujmy się danymi i róbmy to w poprawny sposób!

Liczba dni śnieżnych w Polsce.

Mapka i wykres z 10-letnią średnią kroczącą. Z nich jasno i klarownie widać, że białych, typowo zimowych dni w Polsce mamy z roku na rok coraz mniej. I tak jak jedna jaskółka wiosny nie czyni, tak jedna ostra śnieżyca trendu nie odwraca.

Co widzimy na mapce?
Choćby to, że:
- okolice Szczecina
- linia Gubin - Krosno Odrz. - Zielona Góra
- czy Kostrzyn - Gorzów Wlkp.
jeszcze w okresie PRL cieszyły się śniegiem łącznie przez ponad miesiąc w roku.

W ostatnich latach ta wartość zaczyna niebezpiecznie zbliżać się do zera. Tak jest. Obecnie tydzień śniegu przez cały rok to jest to, czego można oczekiwać w zachodniej Polsce.

A co dodatkowo widzimy na wykresie?
Że na przestrzeni 60 lat przeciętna liczba dni z pokrywą śnieżną w Polsce spadła znacząco - z ok. 65 białych dni w roku do ok. 42. Zatem puch za oknem utrzymuje się o ~35% krócej.

---
45/x
Tag do obserwowania/czarnolistowania: #bzdecior
Znajdziesz mnie też na YT/IG/TT/FB pod hasłem "bzdecior".

#ciekawostka #klimat #pogoda #zima ##!$%@? #geografia #szczecin
bzdecior - Wydawałoby się, że wiedza o tym, że klimat ≠ pogoda to rzecz oczywista, al...

źródło: Screenshot 2023-12-05 at 08.01.24

Pobierz
  • 15
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

"Gdzie to Wasze globalne ocieplenie, skoro nawet odwołuje się loty ze względu na zimowe warunki?!"


@bzdecior: Ale wiedz, że czytasz tutaj ludzi, którzy mają trochę inną perspektywę. Oni już moga nie pamiętać tych zim z mrozami nawet, a geografia to będzie dopiero za kilka lat w szkole.
  • Odpowiedz
a geografia to będzie dopiero za kilka lat w szkole.


@wstanczyk: myślę że powaznie mówiąc, zdajesz sobie sprawę że tak nie jest i tak wypowiadają się dorosłe chłopy 30 i 40+.

Sęk w tym że pamięć bywa zawodna i wybiórcza - mamy skłonność do pamiętania o tym, co jest zgodne z naszym biasem światopoglądowym. Na szczęście, po to mamy dane statystyczne, by takim biasom przeciwdziałać ( ͡° ͜ʖ
  • Odpowiedz
myślę że powaznie mówiąc, zdajesz sobie sprawę że tak nie jest i tak wypowiadają się dorosłe chłopy 30 i 40+.


@NieBendePrasowac: Po części tak, ale naprawdę spora część, przynajmniej ta najgłośniejsza - patoprawacka tutaj, to są serio dzieci od patostreamow i innych takich. Zobacz co się dzieje i o czym gadają tutaj 1 września.

Sęk w tym że pamięć bywa zawodna i wybiórcza - mamy skłonność do pamiętania o tym,
  • Odpowiedz
  • 0
ja tu widzę same plusy.


@Nofuck:

#!$%@?ąc od globalnych skutków... We mnie walczą dwa wilki.
Bezśnieżne zimy oznaczają brak soli i piachu na drodze = niekończący się sezon rowerowy (przy odpowiednich ciuchach, ofc).
Z drugiej strony - w Polsce brak śniegu oznacza nieprzerwaną szarość, błoto i deszcze aż do kwietnia...
  • Odpowiedz
  • 1
pamiętania o tym, co jest zgodne z naszym biasem światopoglądowym


@NieBendePrasowac:
Podobnie bronimy polityków, na których głosowaliśmy, nawet jeśli dopuścili się jakiejś niegodziwości czy zwyczajnie w czymś się pomylili. To zachowanie ma jakąś fajną nazwę w psychologii - dysonans poznawczy zdaje się? Nie jestem pewien
  • Odpowiedz
  • 1
@wstanczyk: A co powiesz o naszym Oskarku Szafranowiczu czy Najmanie? Obaj dawno są po lekcjach geografii ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Ten pierwszy ostatnio wrzucał zdjęcie śniegu i heheszkował, że życzy wszystkim więcej podatków na walkę ze zmianami klimatu.
Ten drugi w kwietniu pokazywał, że na zewnątrz jest zimno i pytał, gdzie jest to globalne ocieplenie.
  • Odpowiedz
A co powiesz o naszym Oskarku Szafranowiczu czy Najmanie?


@bzdecior: Dwa różne przypadki. Jeden to pewnie nawet wie, jaka jest prawda, ale jest karierowiczem kompletnie pozbawionym kręgosłupa moralnego. Drugi z kolei nader często obrywał w życiu po głowie ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@wstanczyk: nie to miałem na myśli - pamięć bywa zawodna, że np. przez bias ideologiczny ktoś nie pamięta albo wypiera to, że 40 lat temu zimy były mroźniejsze.

Do tego dochodzi chęć dyskredytowania oponentów :
Lewica/media wstawiają jakieś straszące obrazki, nawołują do nowych podatków w sprawie klimatu - > "hehe, spójrzcie sobie za okno, gdzie to GO, chcecie po prostu nas okraść"

@bzdecior dokładnie, jest to też przykład dysonansu
  • Odpowiedz
pamięć bywa zawodna, że np. przez bias ideologiczny ktoś nie pamięta albo wypiera to, że 40 lat temu zimy były mroźniejsze.


@NieBendePrasowac: No to niby racja, ale bym wyparł z głowy wiedzę o tym, że klimat i pogoda, to jednak co innego, to chyba musiałoby dojść do poważnych uszkodzeń mózgu.

Ja skłaniam się ku opcji, że większość z tych pajaców jednak dobrze zdaje sobie z tego sprawę, ale powtarzają to,
  • Odpowiedz
  • 0
@bzdecior jak będzie cieplej, to może i się zrobi słonecznej :)
A globalne skutki? Biorąc pod uwagę zwiększająca się populację i mając na uwadze, że prędzej czy później biedniejsze kraje będą się rozwijać to są nie do uniknięcia.
  • Odpowiedz