Wpis z mikrobloga

✨️ Obserwuj #mirkoanonim
Hej. Pytanie w temacie bezpieczeństwa internetowego, oszustw, wirusów itd. Poniżej opis w skrócie.

Jeśli dostałam emaila od "Administratorka serwera", że hasło do skrzynki pocztowej wygasło i że zostanie wygenerowane nowe w ciągu 24h i jeśli chce zachować stare to kliknąć w link itd. - i ja w to kliknęłam (email wyglądał naprawę ok), przeniosło mnie do strony, którą znam (najprawdopodobniej spreparowanej), i pojawiło się okienko aby się zalogować - i już się wystraszyłam i oczywiście nigdzie się nie logowałam.

Ale zaczęłam się obawiać, czy samo kliknięcie w link już czegoś nie spowodowało...

W linku było mniej więcej coś takiego "f003 blackblazeb2 download file by ..." - I dużo innych znaków, ale to najbardziej charakterystyczne wyrazy.

Obawiam się tego "download" - czy to znaczy, że coś zostało pobrane na komputer?

Mega się zestresowałam czy nie narobiłam sobie problemów. Tak jak pisałam - nie podawałam żadnych danych do logowania na stronie, na którą mnie przenosiło, ale boję się, czy samo kliknięcie i przeniesienie nie tam czegoś złego nie narobiło.

Proszę o jakąś pomoc...

#informatyka #internet #phishing #cyberbezpieczenstwo #oszustwo #it #komputery #hakerzy



· Akcje: Odpowiedz anonimowo · Więcej szczegółów
· Zaakceptował: RamtamtamSi
· Autor wpisu pozostał anonimowy dzięki Mirko Anonim

  • 6
@mirko_anonim: na 99% nic się nie stało. Sprawdź w przeglądarce pobrane czy coś masz - nie otwieraj, wykasuj. Ale spokojnie, nawet jakby coś było to zwykłę windows security by sobie z tym poradziło. Najważniejsze, że nie podałeś hasła na fejkowej stronie.

Jak bardzo panikujesz to zmień sobie hasła, ustaw uwierzytelnianie dwuskładnikowe, przeskanuj antywirusem.
✨️ Autor wpisu (OP): @xede, @przecietnyczlowiek: niestety nie wiem czy na pewno się nic nie pobrało, tzn. bynajmniej nie zauważyłam tego - a od razu jak zobaczyłam, że przeniosło mnie na str gdzie trzeba podać dane do logowania, to wyczyściłam dane przeglądarki.

Niestety nie miałam aktualnego antywirusa, w sensie poprzednia wersja mi wygasła i dopiero po tym "incydencie" zainstalowałam sobie nowego i zrobiłam skanowanie - nic nie wykazało.

@