Wpis z mikrobloga

jak ustawic piec na pellet? konkretnie moc kotla to 19kw ze sterownikiem argos pid plus. Dom to kosta z prl ok. 200 m2 ociepleny z wew i zew. Niestety grzejniki nie maja termostatow i nie ma opcji nimi sterowac. Wyglada na to ze opcja sterowania temperaturą w domu to tylko ustawiajac temp na kotle. Tutaj pojawia sie problem, poniewaz najlepiej dla pieca by bylo aby temp kotla wynosila miedzy 50-70 stopni. na ten moment przy takiej temp na zewnatrz na piecu jako temp kotla jest 40 stopni i to juz daje temperature w domu na poziomie 24 stopni. na sterowniku mozna ustawic temp wody cwu gdzie jest ustawione 40 stopni i nawet nie mozna dac mniejszej na sterowniku. jak to ugryźć? bo temperatura kotla nie jest dobra dla samego pieca a w domu i tak jest za cieplo. #pellet #piec #ogrzewanie #ekogroszek #centralneogrzewanie
  • 11
@strzelam_enterem: Na początku zawór trój lub czterodrogowy, aby kocioł pracował w optymalnej temperaturze ponad 60 stopni, 70, nawet 80, a jedynie popuszczał 30-400 stopni na grzejniki. Sterowanie zaworem elektroniczne, zależne od temperatury w najzimniejszym pomieszczeniu (nie chodzi o spiżarkę :-).
Najzimniejsze pomieszczenie powinno mieć grzejnik be termostatu, ale za to czujnik temperatury który steruje zaworem trój-czterodrogowym przy kotle. Pozostałe pomieszczenia powinny mieć termostaty tradycyjne, żeby nie przegrzewać tamtych pomieszczeń jeśli nie
@Trelik: Ważna jest temperatura spalin, ale nie wiem jak utrzymujesz temperaturę powrotu - która jest tak samo ważna - na przyzwoitym poziomie, gdy temperatura kotła ma 40 ?
@Supaplex: temperatura powrotu jest około 5 stopni niższa niż kotła. Ja mam ustawioną dużą histerezę, więc się nagrzeje sam plus bufor i się wyłącza.
@Trelik: Tylko że wszędzie się mówi, że temperatura powrotu powinna być zdecydowania ponad 40 stopni, a ty masz tyle na samym kotle. To sugeruje wg mojej opni, że woda powoli robi kuku kotłowi od wewnątrz. Poniżej 40 na powrocie kocioł powinienes odpalać, aby zadbac o powrót, czyli histereza może i nieh będzie duża, ale niech kocioł pracuje w wyższych temperaturach.
Oczywiście to mój punkt widzenia, dyskutować można, ale nie chcę Ciebie