Wpis z mikrobloga

Grudzień
Rozmyślania nad śmiertelnością


1 grudnia
Wyobraź sobie, że dzisiejszy dzień jest ostatnim


Tak kształtujmy nasze umysły, jakbyśmy dotarli do kresu życia. Niczego nie odkładajmy na później. Każdego dnia sporządzajmy bilans życia. […] Temu, kto każdego dnia zamyka swe życie, nigdy nie zabraknie czasu”.
— Seneka, Listy moralne do Lucyliusza, 101.7b – 8a

"Żyj tak, jakbyś miał jutro umrzeć” to wyświechtane powiedzenie. Dużo osób je wygłasza, jednak nieliczni żyją zgodnie z nim. Czy zresztą byłoby to sensowne? Seneka z pewnością nie zachęca do ignorowania prawa oraz rozsądku i szukania orgii, do której warto dołączyć, ponieważ świat się kończy.

Lepszym przykładem jest żołnierz wyruszający na misję. Co robi, jeśli nie wie, czy z niej wróci?

Porządkuje sprawy i interesy. Mówi dzieciom lub innym członkom rodziny, że ich kocha. Nie ma czasu na kłótnie i nieistotne kwestie. Rano jest gotów do wyjazdu. Ma nadzieję, że wróci cało, ale jest przygotowany na to, że tak się nie stanie.

Dziś starajmy się żyć tak samo.

#dailystoic
#motywacja #rozwojosobisty #stoicyzm

Na podstawie "Daily Stoic" Ryan Holiday Kup książkę
Tłumaczenie cytatu "Stoicyzm na każdy dzień roku"

Stoicki kanał discord: https://discord. gg/nCV4pV6w7X (usuń spację po kropce)
  • 21
fragment ze stycznia w nawiązaniu do tej medytacji:
"Każdego dnia należy zadawać sobie różne wersje następujących pytań:
Jaki zły nawyk udało mi się dziś stłumić?
Co w sobie ulepszyłem?
Czy moje czyny były słuszne?
Co mogę w sobie poprawić?
"

PS. Polecam przelewanie na papier swoich myśli, pomaga to uporządkować sprawy i zwiększa spokój. Radości pozostają radościami, a rzeczy, które trapią nie znikają, ale umysł przestawia się na akceptację i szukanie