Wpis z mikrobloga

Hej, pytanko informatyczne z zakresu sieci komputerowych, jestem laikiem, także z góry przepraszam, nie w tym kierunku się kształciłam. :)

Mam komputer i NAS z kartami 2,5GbE.
Podpięte do starego routera gigabitowego, wolałabym go nie wymieniać.
Klasyczna sieć domowa, bramą i serwerem DHCP jest router.

Chcę uzyskać 2,5Gbps pomiędzy komputerem a NASem w zakresie istniejącej sieci LAN.

Czy jeśli kupię prosty, niezarządzalny switch 2.5GBASE-T i podłączę do niego router i te dwie wspomniane maszyny, to czy komputer i NAS będą mogły gadać ze sobą wykorzystując pełną przepustowość?
Czy ten ruch będzie jednak przechodzić przez router i to prędkość jego interfejsów będzie mnie ograniczać?

Jeśli pytanie jest głupie lub coś pokręciłam - przepraszam.

#it #informatyka #kiciochpyta #siecikomputerowe #sieci #pytanie
  • 5
  • Odpowiedz
@betty1234 Tak w ten sposób to zadziała. Router też ma wbudowanego switcha tylko 1Gbit. Pamiętaj tylko że wydajność połączenia między NASem a komputerem może być ograniczona przez wielkość MTU stąd osiągane prędkości NAS-Komputer mogą wynosić w okolicach 2Gbit zamiast 2.5Gbit.
  • Odpowiedz
  • 0
@brokenik Przeżyję, szczególnie że właśnie chyba odpowiedziałeś mi na niezadane pytanie dlaczego obecnie ten gigabit to w praktyce ~940mbit/s, więc zakładam że różnica w szybkości i tak będzie odczuwalna. :)

Dziękuję za odpowiedzi, wszystko jasne! :)
  • Odpowiedz
@betty1234: z czystej ciekawości zanim cokolwiek zacząłbym robić sprawdziłbym na bezpośrednim połączeniu NAS-PC czy faktycznie NAS ma taką wydajność odczytu/zapisu aby zamknąć port mGig
  • Odpowiedz
@betty1234: podobnie robie, switch jedzie juz z aliexpress, router jednak zmienilem na taki z portami 2.5gb i procesorem ktory ogarnie natowanie ponad 1gb ruchu, tak na wypadek zmiany predkosci internetu ;)
  • Odpowiedz