Wpis z mikrobloga

Hej Mirki, opublikowałem nowy artykuł, dajcie plusa na zachętę :D #gruparatowaniapoziomu
czytaj od razu cały artykuł

TL;DR


---

24 stycznia 1945 r. – eksplozja wagonów kolejowych na Podgórzu w Toruniu

miejsce na mapie

To jedna z największych katastrof w tej okolicy, jednak z powodu tzw. mgły wojny do dziś nie jesteśmy w stanie ustalić, jakie były jej dokładne przyczyny. Tego dnia około godziny 14:00 na bocznicy kolejowej w toruńskim Podgórzu doszło do eksplozji dwóch wagonów kolejowych. Według jednych źródeł zawierały 40 ton trotylu, według innych były wypełnione amunicją artyleryjską. Wiedza o zawartości nie ma dziś jednak większego znaczenia. Bardziej istotna jest znana nam informacja o zniszczeniach, do jakich wybuch doprowadził. [źródło]

Wybuch w mgnieniu oka zmiótł z powierzchni ziemi część okolicznych kamienic, kino i hotel z restauracją, zniszczył największy zakład przemysłowy w okolicy, Browar Pomorski, zniszczył w znaczącym stopniu kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła oraz jego okoliczne zabudowania. W wyniku wybuchu zniszczone zostało 20% lewobrzeżnego Torunia.

W tragedii zginęło co najmniej 31 osób, o których dziś wiemy dzięki pracy historyk Karoli Ciesielskiej, której po latach udało się ustalić listę ofiar po stronie polskiej. Prawdopodobnie jednak nigdy nie dowiemy się, jak duże straty poniosła strona niemiecka.

Co do przyczyn i przebiegu spekuluje się na różne sposoby. Możliwymi scenariuszami są:
- celowe podpalenie wagonów przez Niemców, którzy chcieli:
- - zniszczyć jak największą część Torunia przed przejęciem go przez wojska radzieckie
- - zniszczyć dworzec Toruń Główny i parowozownię (jednak kolejarze odstawili wagony w inne miejsce, chcąc chronić budynki)
- zniszczenie wagonów przez uderzenie radzieckiego pocisku artyleryjskiego

Dziś na miejscu katastrofy można odwiedzić pomnik upamiętniający ofiary tego wydarzenia.

Miejsce zdarzenia na mapie – klik.

Przeczytaj cały artykuł: klik na moje Iskry Wiedzy - są tu dwa kolejne przypadki mało znanych, ale p o t ę ż n y c h eksplozji w Polsce w Krakowie i okolicach Wrocławia (Brzeg Dolny)

---

Tag do obserwowania: #iskrywiedzy

#torun #2wojnaswiatowa #iiwojnaswiatowa #ciekawostki #zbrodniewojenne
iskra-piotr - Hej Mirki, opublikowałem nowy artykuł, dajcie plusa na zachętę :D #grup...

źródło: Wyd-1-okladka-eksplozje-onepage-768x1086

Pobierz
  • 6
W ogóle jak znacie jakieś ciekawe i mało znane wydarzenia ze swojej okolicy, to dajcie znać. Zbieram sobie wszystko do artykułów na przyszłość :)

+ plusik dla widoczności komentarza się przyda ( ͡~ ͜ʖ ͡°)