Wpis z mikrobloga

@PiotrFr: No ciekawe, bo producenci zaczynają się obrażać na produkcję EV, a klienci coś ostatnio wyhamowali.

Czyżby rynek entuzjastów się nasycał, a reszta ludzi czeka aż infrastruktura będzie w pełni gotowa?
  • 1
@cwlmod: z tym obrażaniem czy wyhamowaniem to trzeba patrzeć globalnie. Sprzedaż nigdzie nie hamuje, pomijam Niemcy, gdzie przy zmianie przepisów od września to normalne, że wszystkie auta które miały być dostarczone we wrześniu, październiku czy listopadzie, zostały zarejestrowane w sierpniu.
A co do producentów, to ci narzekający to kto? Ford i VW? VW jednak mocno rozwija, Ford dopiero zaczął w to wchodzić na dobrą sprawę.
No ciekawe, bo producenci zaczynają się obrażać na produkcję EV, a klienci coś ostatnio wyhamowali.


Czyżby rynek entuzjastów się nasycał, a reszta ludzi czeka aż infrastruktura będzie w pełni gotowa?


@cwlmod: jak #!$%@? wychamowali? Typie, przecież sprzedaż ev cały czas rośnie. Wymyślacie takie farmazony z dupy, jak każdy ma dostęp do danych które mówią zupełnie co innego.

Piecze...
9ada66a7ca8bf7e3 - >No ciekawe, bo producenci zaczynają się obrażać na produkcję EV, ...

źródło: dog_scoot_butt

Pobierz
@PiotrFr: No ale sprzedaż w europie spadła z tego co czytałem. Takie kraje jak Polska mam jeszcze tą pierwszą fale popularności przed sobą, bo takie osoby jak ja (umiarkowany entuzjasta) mogą próbować coś kombinować
  • 1
@cwlmod: nie spadła. Jak pisałem Niemcy trochę zaburzyły wzrost w ostatnich miesiącach ale nawet tam nic nie spadło.
A rynek entuzjastów powoli przestaje mieć znaczenie. Tak jest na początku, gdy napęd jest nowinką. W miarę jak ich przybywa, zwykli ludzie zaczynają próbować i się przekonywać. Teraz będzie coraz więcej tańszych modeli. Tylko w przyszłym roku 3-4 modele do 100k, a na lata 2025-2026 przewidziane dużo więcej.
  • 3
@cwlmod: ja w zeszłym tygodniu jednego takiego "czytającego w internecie" przekonałem do spróbowania. Historie jakie opowiadał i jakie miał wyobrażenie to był dramat. Ale i tak zawsze jest argument ostateczny, koszt ładowania (bo też mieszka w domu). Ludzie nie są jeszcze masowo świadomi ile to zużywa, jak widzą zużycie w katalogu, nie są w stanie tego przełożyć na koszt, mają tylko w głowie, że przecież dużo płacą za prąd a i
PiotrFr - @cwlmod: ja w zeszłym tygodniu jednego takiego "czytającego w internecie" p...

źródło: IMG_20231128_113822

Pobierz
jak #!$%@? wychamowali?


@9ada66a7ca8bf7e3: Po pierwsze to kup słownik ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Typie, przecież sprzedaż ev cały czas rośnie. Wymyślacie takie farmazony z dupy, jak każdy ma dostęp do danych które mówią zupełnie co innego.


Ostatnio wyszło wiele artykułów, że trend w ostatnich miesiącach nieco się zmienił. Do mnie dzowniła Tesla wczoraj z info, że mają wyprzedaż aut na stocku i czy nie chce kupić. Jakby
Tylko musi wejść na rynek więcej tanich aut, żeby były bardziej dostępne i pokonać kolejny krok.


@PiotrFr: Z tymi cenami to też tak jest że JESZCE są dopłaty i leasingi wyliczają jakieś kosmiczne wartości rezydualne. Wiedzą, że przy obostrzeniach dla spalinówek ludzie będą się przesiadać na ev, a te będą w cenie w najbliższych latach.

No chyba że technologia bateryjna zacznie się rewolucjonizować i stare auta będą stawały się przestarzałe, ale
  • 0
@cwlmod:

Do mnie dzowniła Tesla wczoraj z info, że mają wyprzedaż aut na stocku i czy nie chce kupić. Jakby był duży popyt to bym tak nie wydzwaniali.


To co mówiłem nie raz. To głównie Tesla ma zwolenników, mają ograniczoną gamę i są dość specyficzne. W pewnym momencie ich sprzedaż musi zwolnić. Y to tak naprawdę jedyny sensowny samochód, ale wszędzie ich dużo i ludzie wolą coś innego. Nawet tobie już
Ostatnio ( ͡ ͜ʖ ͡)wyszło wiele artykułów, że trend w ostatnich miesiącach nieco się zmienił. Do mnie dzowniła Tesla wczoraj z info, że mają wyprzedaż aut na stocku i czy nie chce kupić. Jakby był duży popyt to bym tak nie wydzwaniali.


@cwlmod: ale vlickbajtowy bełkot nie jest nic wart. Statystyki są dostępne i doskonale wiem że są wzrosty. Bez problemu możesz znaleźć stary sprzedaży dla
  • 0
@cwlmod:

Nie patrzę jednak jakoś specjalnie z optymizmem w przyszłosć


Nie wiem co nazywasz optymizmem. Problemy różne będą. Teraz tak naprawdę jedynym czynnikiem spowalniającym sprzedaż są wysokie stopy procentowe na całym świecie. Jak wcześniej leasing takiego modelu Y kosztował 300€, teraz to 400€. Chyba nawet Ford mówił o kosztach finansowania.
Ciążą budowlance i automotive, a to jedne z najważniejszych gałęzi gospodarki, więc w niedługiej perspektywie będą musieli coś z tym zrobić
@PiotrFr: Ja właśnie nie czaję co fajnego jest w Y. Wygląda gorzej, jest droższy niż tm3 i tylko ma większy bagażnik, który już w modelu 3 jest przegigantyczny

Tak jak mówią, że Y jest najpopularniejszym autem w Europie a VW daleko z tyłu. Tylko w VW możesz kupić 3 takie same modele (id4, Enyaq, q4) i jak je zsumujesz, sprzedaż w Europie jest podobna

No właśnie, te statystyki z tego powodu
@9ada66a7ca8bf7e3: Ale się zesrałeś xD

NIe muszę ich wrzucać, bo od tego mam dziennikarzy, którzy na ich bazie piszą artykuły ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Fakty są takie, że ty jesteś fanatykiem elektryków i ten fanatyzm już ci się na mózg rzucił xD
Ciążą budowlance i automotive, a to jedne z najważniejszych gałęzi gospodarki, więc w niedługiej perspektywie będą musieli coś z tym zrobić


@PiotrFr: To będzie rewolucja, a z tym nigdy nie wiadomo jak finalnie wyjdzie i co się w międzyczasie będzie działo.
Kolejny stan USA zakazuje rejestracji aut spalinowych od 2035.

Do Kalifornii, Connecticut, Maryland, Massachusetts, Nowy Jork, Oregon, Rhode Island, Washington dołączyło News Jersey. Razem to 30% ludności i tyle samo udziału w sprzedaży aut w US.


@PiotrFr: Ok, ale głupota jest zaraźliwa to już wszyscy wiemy. Nie ma czym się chwalić ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • 0
@cwlmod:

Ja właśnie nie czaję co fajnego jest w Y. Wygląda gorzej, jest droższy niż tm3


Owszem ale jednak jest bardziej praktyczny plus ludzie lubią SUVy ¯\(ツ)/¯

Ostatnio jak sprawdzałem skodę to cokolwiek sensownego to mimo wszystko okolice 300k,


85 kosztuje 247k. Ale to nie Tesla i są rabaty. Skoda to u mnie sprzedaje z pakietem plus (2900€) i metalikiem za ~200k (bez dopłaty) więc na pewno da się targować mocniej.
PiotrFr - @cwlmod: 
 Ja właśnie nie czaję co fajnego jest w Y. Wygląda gorzej, jest d...

źródło: IMG_20231128_124225

Pobierz
  • 0
@cwlmod: a co do stóp, podwyżka raty o 100€ biorąc pod uwagę że jestem na ryczałcie 50% powoduje że muszę mieć 600€ wyższy przychód na to samo. A i tak mam kredyty hipoteczne na stałej, gdybym musiał płacić 4% oprocentowania teraz, to kredytu na pralkę bym nie dostał xD
I ludzie muszą brać tańsze auta niż mogli wcześniej przy takich samych zarobkach
  • 0
@cwlmod: odrzucasz pakiet plus i poza eco skórą masz wszystko co w Tesli a nawet więcej bo matrixy i dobrze działającego autopilota samemu zmieniającego pasy, gniazdo 230v

No i w standardzie 2 parasolki w drzwiach ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Wcześniej była lipa, bo to muł był, z tym nowym silnikiem już jakoś jeździ.

Zobacz ile tu wychodzi z dopłatą (trzeba dorzucić do tego te 2900 na pakiet
PiotrFr - @cwlmod: odrzucasz pakiet plus i poza eco skórą masz wszystko co w Tesli a ...

źródło: IMG_20231128_125918

Pobierz