Wpis z mikrobloga

Mirki #elektryka czy jest dopuszczalna jakakielwiek sytuacja kiedy boleć uziemienia w listwie albo gniazdku świeci na próbniku standardowym 100-250V?


@mentari: zwykle jeśli po dotknięciu nie kopie oznacza tyle, że PE wisi sobie w powietrzu nie podłączone. Albo w gniazdu ktoś se temat olał, albo przedłużacz ujowy, np chińczyk dał tylko 2 żyły i uziemieniem sobie głowy nie zawracał. 3 opcja to #!$%@? robota w całym mieszkaniu, ale to już by kopało
@mentari przy teście uziemienia na listwie albo gniazdku powinno prawidłowo wybić albo bezpiecznik fazowy albo różnicówkę. Jeżeli tego nie zrobiło przy teście i pokazuje fazę to prawdopodobnie problem jest na gniazdku. Zaczął bym od tego - jeżeli miernik wskazuje różnice fazy to prawdopodobnie źle podpięto PE z neutralnym. Dwa sprawdzić podłączenia w skrzynce. Trzy przedłużacz - nie sadze żeby Chińczyk się pomylił. Cztery - kto robił odbiór ze takie rzeczy się pojawiają?
  • 0
@rybeczka: @Tomus1990 @sberatel @megawatt @wypokowy_expert @Czeski_Pablo

Dzięki panowie, elektryk (profesjonalny ( ͡° ͜ʖ ͡°)) przyjdzie mi to sprawdzić w poniedziałek.

Jednak cały czas myślę nad tym.... Bo prąd mnie popieścił. Życie mi nie przeleciało przed oczami i nie miałem żadnych objawów późniejszych poza minimalnym punktowym poparzeniem na jednej dłoni (dotknąłem bolca) i nie jestem pewny na drugiej (trzymałem kabel HDMI z tv).

1. Sprawdziłem wszystkie gniazdka i
poza minimalnym punktowym poparzeniem na jednej dłoni (dotknąłem bolca)


@mentari: to już grubo, może ten ślad to po czymś innym?

Zwykle takie objawy wskazują na brak połączenia bolca z czy kolwiek, a kopią tylko filtry w urządzeniach wymagających działającego PE np zasilaczach komputerów, czy nowoczesnych lodówkach/pralkach z inwerterem.

Mnie kiedyś peidoła drukarka... stojąca w drugim pokoju. Cała instalacja 2 przewodowa, nigdzie zerowania. Drukarka z jakimś jebitnym filtrem podpięta do kompa, komp
@mentari: i jak wszystko jest od nich odłączone to dalej jest napięcie na bolcach wszystkich dwóch gniazd z tego obwodu?
Wierciłeś coś ostatnio albo szarpałeś tymi gniazdami?
Wyłącz bezpiecznik tego obwodu i sprawdź czy dalej coś pokazuje.