Wpis z mikrobloga

683 + 1 = 684

Tytuł: Kissinger
Autor: Walter Isaacson
Gatunek: biografia, autobiografia, pamiętnik
Ocena: ★★★★★★★★
ISBN: 9788382023473
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Liczba stron: 928
Henry Kissinger to niebywała postać. Nadal żyjący, ponad stuletni demiurg amerykańskiej polityki zagranicznej. Przede wszystkim sekretarz stanu i doradca do spraw bezpieczeństwa Richarda Nixona i Geralda Forda. Był najważniejszą postacią ze strony zachodniej w takich wydarzeniach jak wojna w Wietniamie (po objęciu władzy przez Nixona), wojna Jom Kippur, konflikty w Angoli, czy negocjacje wokół konferencji w Helsinkach, SALT, dyplomacji ping-pongowej (pamiętacie Forresta Gumpa jak grał w ping ponga, nawiązanie :). Do tego znawca i teoretyk realpolitik na wzór pruski, ogromny fan Metternichowskiej zasady równowagi sił.

Z drugiej strony Kissinger też jest odpowiedzialny za zbrodnicze bombardowanie Kambodży, państwa neutralnego wobec wojny w Wietnamie, które nie dość że samo w sobie przyniosło śmierć wielu bezbronnym, to ponadto ruszyło dziejowe domino zakończone rządami Czerwonych Khmerów i ludobójstwem. Kissinger nie był fanem praw człowieka, jego mental, mimo doświadczeń drugowojennych, pozostał w XIX wieku. Jako nastolatek uciekł z rodzicami z rodzinnego Furth w Niemczech, do Nowego Jorku. Autor dość często podejmuje się ciekawych prób psychologizowania Kissingera. Był to facet niebywale konformistyczny wobec Nixona, nawet gdy ten pozwalał sobie na antysemickie docinki. Isaacson twierdzi, że Kissinger jako uchodźca był domyślnie skupiony na tym, aby znaleźć sobie patrona, opiekuna i się go kurczowo trzymać. Choć w pewnym momencie był najpopularniejszym politykiem USA, nadal trwał z Nixonem do końca, ale udało mu się uniknąć rozliczeń wobec Watergate.

Szczególnie ciekawe są pierwsze i końcowe rozdziały moim zdaniem. Dzieciństwo i młodość Kissingera, jego wojenne doświadczenia i to jak go ukształtowało. Na II WŚ Kissinger pracował w wywiadzie amerykańskim, gdzie ogarniał sieć kontaktów na froncie, dzięki nienagannemu niemieckiemu. W czasie kontrofensywy w Ardenach miasto w jakim operował zostało oblężone. Kissinger odmówił rozkazu wycofania się i pozostał w mieście aby nie spalić swojej operacji, choć gdyby został zdekonspirowany jako żyd, czekałaby go kulka w łeb. Oblężenie przerwano a Kissingera uhonorowano medalem. Gdy już zakończył publiczną służbę, zaczął się bawić w konsulting. Liczba rad nadzorczych, gremiów doradczych w jakich się znalazł wręcz przytłacza. Gość był dosłownie wszędzie. Obecność Henry'ego na liście płac gwarantowała amerykańskim korpo dostęp do głów państw na całym świecie. Kissinger jednym telefonem potrafił załatwić spotkanie z prezydentem kraju. Co ciekawe, jako komentator spraw zagranicznych często się mylił. Nie wierzył w pierestrojkę Gorbaczowa a politykę Reagana krytykował. Za Busha seniora był sceptyczny wobec widma rozpadu ZSRR i polecał, aby zmienić warunki, zamiast przerwać istniejący stan rzeczy w Europie Środkowo-Wschodniej.

Książka w 80% skupia się jednak na działalności Kissingera w Białym Domu. Wymaga od czytelnika zaawansowanej wiedzy z działania amerykańskiej egzekytwy i powojennej historii świata, tej pierwszej przyznam szczerze często mi brakowało. Isaacson daje nam wgląd w kulisy polityki amerykańskiej. Intrygi, plotki, knucia. Choćby plany bombardowań Kambodży nazywano kolejno "breakfast", "lunch", "dessert", "dinner", bo... ustalono je przy śniadaniu. Tak, zrzucenie bomb na neutralny kraj to plan wymyślony przy jedzeniu jajeczek. Polecam fanom powojennej historii, bardzo ciekawa i niesamowicie skrupulatnie napisana praca. Walter Isaacson to król biografii.

Wpis dodany za pomocą tego skryptu

#bookmeter #historia #usa #biografiabookmeter #autobiografiabookmeter #pamietnikbookmeter
LebronAntetokounmpo - 683 + 1 = 684

Tytuł: Kissinger
Autor: Walter Isaacson
Gatunek:...

źródło: 930999-352x500

Pobierz
  • Odpowiedz