Wpis z mikrobloga

Mirki, mam taką zagwozdkę i muszę się skonsultować z kimś bezstronnym.
W domu jest piec gazowy Vitodens 200-W na dole podłogówka dół i częściowo piętro + grzejniki częściowo dół i na całej piętrze.

Problem jest taki, że co ustawie ciśnienie w obwodzie na 1.8 bara to po jednej/dwóch dobach ciśnienie spada o 0,2 - 0,3 bara (zgodnie ze wskazaniem samego pieca) + widać spadek na manometrze analogowym ale o ile to nie wiem bo przedziałka nie jest aż tak dokładna.

Gadałem z wykonawcą dewelopera, mówi, że miesiąc to spokojnie może się odpowietrzać. Deweloper natomiast mówi, że nawet cały sezon grzewczy i dopiero później powinienem się zastanawiać. No ale nie są to raczej osoby bezstronne.
Obszedłem ściany i widoczne przyłącza miernikiem wilgoci, wszędzie trzyma maksymalnie 0,5%. wycieków zresztą nie widać nigdzie. Ani na piecu, ani na przyłączach - wszystko suche.

Temperatura na dworze różna, bo ostatnio było po 12 stopni w dzień, teraz po 2 stopnie ale nie wiem czy w obwodzie zamkniętym, może mieć to jakieś znaczenie.

Pytanie - czy to może być rzeczywiście kwestia zapowietrzenia? Zawsze mogę wezwać ekipę do sprawdzenia szczelności, ale może tak już jest i powinienem poczekać?

#budowadomu #deweloperka #budowa #ogrzewanie
  • 11
@msr99: Raz na dobę dobijam do 1.8 bara - bo zakładam, że jeżeli to rzeczywiście odpowietrzenie, to uzupełnienie wody w układzie przyspieszy proces.
Raz jeden ciśnienie spadło do 0.8 bara i piec wszedł w tryb awaryjny (ale wtedy też nie zwracałem uwagi na stan wyjściowy więc nie wiem dokładnie z ilu spadł więc pomiar jest niemiarodajny) - stąd też zacząłem się sprawie przyglądać i stąd moje codzienne analizy.

Piec obecnie w
@Vader-Poland niebieski jest od wody użytkowej, od co był by czerwony lub szary. Nie wiem jakie jest naczynie w kotle i czy w ogóle jest bo niektóre urządzenia nie mają. Ale skontrolował bym czy jest w nim powietrze a jak jest to może znaczyć że ono nie wystarcza na cały zład wody i dlatego ciśnienie na instalacji Ci spada.
@rajman tak właśnie deweloper mówi, żeby obserwować, dolewać wody i go tym sposobem odpowietrzać. A że pierwszy raz robię taką operację to jestem podejrzliwy. Stąd moje pytanie do Mirków co to może znają się lepiej.
@Vader-Poland kocioł ma naczynie 10L, to w praktyce 5L na wodę i powietrze. Taka pojemność starcza zazwyczaj na 100L wody. Nie wiemy jeszcze jakiej powierzchni masz dom. Ale podejrzewam że przede wszystkim to brakuje większego naczynia na co.
@WMPP gość mówił „połowa manometru” i w połowie podziałki na piecu pokazuje 1.8. No ale gdzie to ciśnienie miałoby uciekać? To jest obwód zamknięty więc na chłopski rozum -a tylko takim dysponuje w tym temacie - albo jest powietrze, albo wyciek (którego nie mogę zlokalizować a zakładam że na gołym betonie i tynku bym coś widział). Skąd te spadki z 1.8 do 1.5?