Wpis z mikrobloga

"Zapiski spod wezgłowia" - ponad 1000 letnia japońska fabryka blackpillu z epoki Heian.

Zapiski spod wezgłowia (jap. 枕草子 Makura no sōshi) – utwór literacki autorstwa Sei Shōnagon, japońskiej damy dworu, żyjącej na przełomie X i XI wieku (okres Heian). Był on pisany w latach 996–1010.

Zuihitsu, czyli „w ślad za pędzelkiem”: notatki gromadzące to, co przyjdzie nam na myśl, co sobie przypomnimy w wolnej chwili, co samo spłynie na papier.Zapiski spod wezgłowia japońskiej damy dworu znanej nam pod przydomkiem Sei Shōnagon (z przełomu X i XI wieku) uważane są za początek tego gatunku w Japonii i jeden z jego najpiękniejszych przykładów. Łączą w sobie wiersze i zabawne historie, które wydarzyły się na dworze cesarskim, wyliczenia rzeczy pięknych i rzeczy nudnych czy irytujących, krótkie listy nazw gór czy równin i melancholijne szkice o tym, jak zachowuje się kochanek doskonały…

Dama Sei Shōnagon była niezwykle wnikliwą obserwatorką życia codziennego. Obdarzona wielkim talentem poetyckim i nie mniejszym temperamentem, na kartkach papieru, które traktowała jak swój dziennik osobisty, nieprzeznaczony do pokazywania ludziom, śmiało opisywała to, co zwróciło jej uwagę, nie powstrzymując się przy tym ani od złośliwości, ani od wzruszenia.

Dzięki jej notatkom poznajemy ludzi zapełniających japoński dwór cesarski właśnie jako ludzi: z ich mniejszymi czy większymi przywarami, w codziennych sytuacjach. To sprawia, że Zapiski spod wezgłowia są nie tylko ciekawą lekturą, ale i fascynującym dokumentem z życia pewnej grupy społecznej, zaś samą Sei Shōnagon zaczynamy traktować jak dobrą znajomą.

#blackpill #azjatki #historia #przegryw #rozowepaski #logikarozowychpaskow #ciekawostki
positivementalattitude - "Zapiski spod wezgłowia" - ponad 1000 letnia japońska fabryk...

źródło: sei shonagon

Pobierz
  • 12
Mnich powinien być przystojny.

Mnich powinien być przystojny gdyż, aby w pełni zrozumieć jego nauki, powinniśmy cały czas skupiać na nim wzrok podczas kazania. Oddalając wzrok jest ryzyko, że przestaniemy słuchać. Przeto brzydki mnich może być źródłem grzechu...W każdym razie powinnam już przestać pisać tego rodzaju rzeczy. Gdybym była jeszcze wystarczająco młoda, mógłbym zaryzykować konsekwencje głoszenia takich bezbożności, ale na obecnym etapie życia powinnam być już mniej lekkomyślna i beztroska.

A preacher
positivementalattitude - Mnich powinien być przystojny.

Mnich powinien być przystojn...

źródło: 2

Pobierz
Rzeczy niestosowne

- Kobieta z brzydką fryzurą ubrana w szatę z białego adamaszku.
- Kwiat malwy w rozczochranych włosach.
- Paskudne pismo na czerwonym papierze.
- Obleśna kobieta z przystojnym mężem.
- Nie pierwszej młodości kobieta, która jest w ciąży i chodzi za mężem sapiąc. Nieprzyjemnie jest patrzeć na taką kobietę w podeszłym wieku obok młodego męża, gdyż robi się ona zazdrosna gdy on woli odwiedzać inne co jest bardzo nie na
positivementalattitude - Rzeczy niestosowne

- Kobieta z brzydką fryzurą ubrana w sza...

źródło: 3

Pobierz
Rzeczy żenujące

- Gdy ukochany zaczyna się powtarzać po pijaku.
- Gdy rodzice przekonani, że ich brzydkie dziecko jest urocze, głaszcząc je powtarzają jego słowa naśladując dziecięcy głos.
- Gdy leżąc przebudzona w łóżku, zwierzasz się towarzyszowi, który nie słucha, a po prostu śpi dalej.
- Zięć, który już dawna przestał odwiedzać żonę, przypadkiem wpada na swojego teścia w miejscu publicznym.

- A man whom one loves gets drunk and keeps repeating
positivementalattitude - Rzeczy żenujące

- Gdy ukochany zaczyna się powtarzać po pij...

źródło: 4

Pobierz
Rzeczy bezwartościowe

- Nieurodziwa osoba ze wstrętnym charakterem.
- Namoknięta skrobia ryżowa.

- An ugly person with a bad character.
- Rice starch that has become mixed with water


Rzeczy rzadko spotykane

- Adoptowany syn, który jest chwalony przez swojego przybranego ojca, panna młoda kochana przez swoją teściową.
- Srebrna pęseta, która dobrze wyrywa włosy.
- Sługa, który nie mówi źle o swoim panu.
- Ludzie, którzy mieszkają razem i nadal potrafią
positivementalattitude - Rzeczy bezwartościowe

- Nieurodziwa osoba ze wstrętnym char...

źródło: 5

Pobierz
Cechy, które szczególnie mi się podobają

Cechy, które szczególnie podobają mi się w czyimś obliczu, nieustannie wywołują u mnie dreszcz zachwytu, niezależnie od tego, jak często widzę tę osobę. Z obrazami jest inaczej. Jeśli patrzę na nie zbyt często, przestają mnie interesować. Sama w najlepszym przypadku jedynie zerkam w stronę pięknych obrazów wiszących na panelu, który znajduje w pobliżu mojego ulubionego siedziska.

Jest coś niezwykle fascynującego w pięknych twarzach. Chociaż przedmiot taki
positivementalattitude - Cechy, które szczególnie mi się podobają

Cechy, które szcze...

źródło: 6

Pobierz
czyje tłumaczenie Genjiego preferujesz?


Żebym, któreś preferował, to wypadałoby mi znać więcej niż jedno. Osobiście korzystałem z przekładu Suematsu Kenchō.

A czy "zapiski spod wezgłowia" Sei Shonagon to fabryka blackpillu to nie powiedziałabym xD


Rzeczy nieprzyjemne dla oka z dedykacją dla @maegalcarwen

Wychudzony, włochaty mężczyzna ucinający sobie drzemkę w ciągu dnia. Czy taka osoba zdaje sobie sprawę z tego, jakie robi z siebie widowisko? Brzydcy mężczyźni powinni spać tylko w nocy, ponieważ
positivementalattitude - >czyje tłumaczenie Genjiego preferujesz? 

Żebym, któreś pre...

źródło: 8

Pobierz
@positive_mental_attitude: zgadzam się z jej spostrzeżeniami, ale czuć od nich mocną nutę właśnie takiej znudzonej damy dworu która właściwie nie ma nic do roboty i tylko plotkuje i komentuje wszystko do okoła xD. Często spotykane u współczesnych kobiet.