Wpis z mikrobloga

Mirki z #programowanie, bo tak szukam w internecie i dostaje bardzo dużo odpowiedzi, ale żadna mnie nie satysfakcjonuje. Jeśli chciałbym postawić stronę internetową na dajmy na to virtualnej maszynie albo raspberry. Strona byłaby na domenie, którą sobie wybiorę. To czy jest to możliwe? Czy taką domenę musiałbym wykupić? Jakich haseł w internecie szukać? Spotkałem się z takimi gunicorn, apache, Nginx, ale dokumentacje tych terminów nie odpowiadają w całości na moje pytanie. Chciałbym na takim raspberry postawić zarówno backend python jak i front end vue js.

Wypuszczałem już aplikację czy to na Render czy na Vercel, ale chciałbym taki hosting zrobić u siebie.

PS: Jeszcze jedno pytanie, gdzie najlepiej przechowywać zdjęcia i obrazy tak, żeby potem pokazywać je na stronie jak to robi na przykład allegro albo amaazon? Czy da sie to zrobić w bazach danych czy muszę do tego wykorzystać server i wrzucać na niego zdjęcia i dopiero z niego będą te zdjęcia zaciągane?
  • 6
@Tytyka: musisz wykupić domenę, nginx to server HTTP który instalujesz na maszynie i on ci obsługuje stronę, możesz na raspberry to postawić, zdjęcia możesz w bazie lub na dysku trzymac
@Tytyka: trzymaj zdjęcia na dysku podłączonym do rbpi a bazkę możesz ewentualnie podstawić do trzymania ścieżek do tych zdjęć jeśli potrzebujesz dodatkowych funkcjonalności, jak grupowanie/wyszukiwanie/soft usuwanie itp
Do takiego "domowego" hostingu musisz mieć odpowiednie łącze. Stałe IP (aby je podpiąć pod kupioną domenę), "widoczne" z internetu, oraz dobrą szybkość i transfery. To, co teraz dla Ciebie jest uploadem, będzie robiło za download przy otwieraniu strony i pobieraniu zdjęć.