Wpis z mikrobloga

Jak wiadomo zdania ekspertów co do mycia języka są podzielone. Niektórzy uważają, że mikrobiota na języku powinna sama z siebie odpowiednio się "wyrównać" i nie powinno się jej zaburzać, poprzez "dodatkową dezynfekcję".
Inni natomiast uważają, że to jedyna słuszna droga (przy codziennej pielęgnacji zębów) do utrzymania czystości w jamie ustnej.
(Dodam trochę tagów dla zasięgu). Zapraszam do wzięcia udziału w ankiecie i dziękuję za każdy oddany głos :D.
#stomatologia #lekarz #zdrowie #zeby #higiena #pytaniedoeksperta #dentysta #film #przegryw

Rozstrzygnijmy to raz i konrektnie. Czy w trakcie mycia zębów myjecie też język?

  • Tak, myję język, bo gromadzą się na nim bakterie. 45.5% (25)
  • Nie! Większość lekarzy nie zaleca mycia języka. 14.5% (8)
  • Co cie to obchodzi mały kurwiu 40.0% (22)

Oddanych głosów: 55

  • 3
@affairz: Hej, racja, źle sformułowałem. Oczywiście chodzi o skrobanie języka. Ja za każdym razem podczas szczotkowania starałem się zdzierać ten nieświeży nalot.
Pewna lekarka powiedziała mi, żeby tego nie robić, bo jest to jak rozdrapywanie rany, która się nie zagoi. Trzeba poczekać, aż mikrobiom sam się wyrówna i niby po jakimś czasie osad nie będzie już nieświeży i sam się będzie ścierał podczas jedzenia i picia.
Kilka innych lekarzy (w tym
@ZajawkowiczeQ: a zęby czemu w takim razie myjesz? tam też masz mikrobiom, czemu on się na zębach "nie wyrówna"? ja bym nie słuchał losowych stomatologów tylko poczytał co nauka mówi na ten temat:

From these results, it can be confirmed that mechanical tongue cleaning is effective at reducing bad breath and tongue coating. However, in this study, there was no difference in the reduction according to the tools used for mechanical