Wpis z mikrobloga

Krótka piłka - wpadłem w drugi próg podatkowy i #!$%@? mi połowę pensji brutto. Wyczytałem, że mogę wpłacić prawie 7k na ikze i odzyskam na zwrocie podatku 2k. Czy mogę wszystko przegrać na ikze? Na ile to bezpieczne? Co zrobić żeby nie popłynąć, gdzie założyć konto i ile czasu na to trzeba poświęcić?

Rozliczenie z małżonką nie wchodzi w grę. W rozliczeniu będę korzystał z ulgi na dzieci jeśli to coś zmienia.

#ikze #finanse #podatki #oszczedzanie
  • 8
  • Odpowiedz
@c1nu: Możesz wpłacić to na ikze, ale jak będziesz wypłacał przed emeryturą to i tak zapłacisz ten podatek więc jak nie znasz się na inwestowaniu to nie wiem czy warto. Odpowiadając na pytanie, tak możesz wszystko przegrać. Jeśli chcesz bezpiecznie to polecam konto IKZE-obligacje w PKO BP. Tam możesz inwestować w obligacje skarbu państwa.
DeoLawson - @c1nu: Możesz wpłacić to na ikze, ale jak będziesz wypłacał przed emerytu...

źródło: First-time-james-franco-hanging-meme

Pobierz
  • Odpowiedz
via Wykop
  • 0
@DeoLawson: wizja trzymania do 65 roku życia jest ok. Ja mam paper hands. Na obligacjach SP w PKO nie da się wtopić? Nie znam się kompletnie i nie chce się na tym znać.
  • Odpowiedz
via Wykop
  • 0
@DeoLawson: nie mogę b2b. Nie jestem programista, w mojej branży nie jest to praktykowane i mój pracodawca nie wyraża zgody. Firmę mogę założyć jesli to coś zmienia, ale z pracodawcą rozliczenie tylko na uop
  • Odpowiedz
@c1nu: Jeśli Polska zbankrutuje jako Państwo to stracisz i na obligacjach, ale wtedy to będzie prawdopodobnie jedno z twoich mniejszych zmartwień xD W normalnych warunkach nominalnie nie stracisz (co innego jak uwzględnisz inflację). Jeśli nie chcesz się znać na inwestowaniu to obligacje są najlepszym wyjściem.
  • Odpowiedz
@c1nu: Jeśli nie chcesz w ogóle poświęcać czasu na edukację odnośnie inwestowania, to zrób tak jak sugerują koledzy - załóż IKZE-Obligacje. Rozwiązanie najbardziej bezpieczne, ale w kontekście inwestowania na emeryturę najmniej zyskowne (no chyba że już się zbliżasz do emerytury).
Moim zdaniem dużo rozsądniej byłoby gdybyś poświęcił minimum czasu na dowiedzenie się czym są ETFy. W skrócie: zakładasz konto na giełdzie z obsługą rynków zagranicznych (obecnie BOSSA ma najbardziej opłacalne IKE/IKZE),
  • Odpowiedz
Powyżej inni userzy bardzo dobrze Ci doradzili, więc od siebie dorzucę tylko:

nie chce się na tym znać


@c1nu: Byłem w tym samym miejscu. Ale wierz mi, jeśli chcesz inwestować pasywnie (na zasadzie "kupuję co miesiąc to samo i zapominam na 20 lat"), to naprawdę nie jest to skomplikowane :) Nie musisz znać się na analizach, spółkach, raportach itd. Po prostu jakaś podstawa do ogarnięcia w parę dni, zakładasz konto przez
  • Odpowiedz