Wpis z mikrobloga

#bezpiecznykredyt #kredyt2procent #nieruchomosci #kredythipoteczny

Cześć,
ZGLUPIALEM. Serdeczna prośba o wskazanie która oferta Waszym zdaniem na podstawie poniższych parametrów jest lepsza, bo ja mam mętlik w głowie. Slyszalem ze niby pko bp, ale nie jestem w stanie tego pojac patrząc na liczby... Czy w Aliorze prowadzą bardzo kreatywny sposób prezentacji danych?

Mam decyzje kredytu hipotecznego z Aliora na RRSO 3,79% i PKO BP na 4,62%.

W Aliorze oprocentowanie 7,85% (stopa 5,66 i marza 2,19) a w pko bp 7,97 (5,97 + marza 2,0).

W Aliorze odsetki 177k, a w pko bp 203k. W Aliorze trzeba doliczyć obowiązkowe ubezpieczenie na życie o wartości 14k za pierwsze lat 5 lat. W pko bp prowizja 0,5%.

I tu moje pytania:
1) skad w Aliorze tak dużo niższe odsetki i rrso, skoro różnica w oprocentowaniu przez pierwsze 10 lat to zaledwie 0,12 pp a po 10 latach marza 2,19 + WIBOR 3m powinno byc wyższe niż w pko bp przy marzy 2,0 i wiborze 6m?
2) która oferta jest korzystniejsza finansowo?

Jakby to miało istotne znaczenie, to decyzja w pko bp została wydana 19 października, a w Aliorze 3 listopada.
  • 6
@AndHW: Błąd polega na tym, że źle liczysz. Jeżeli interesuje Cię tylko okres 10 lat to nie patrzysz na żadne RRSO ani marże tylko na oprocentowanie przez pierwsze 5 lat - w aliorze masz 5,66 ? to w #!$%@? mało 0_o ja mam 6,44 i to już było mało.... Po 5 latach znowu będzie przeliczenie więc różnie może być dlatego patrz na razie na pierwsze 5 lat. Dzięki temu, że masz
@GOHAN: dzięki serdeczne.
Ale to marża nie jest składową oprocentowania od pierwszego miesiąca? Moje rozumienie jest takie że całkowite oprocentowanie tego kredytu w pierwszych 5 latach to 7,85% w Aliorze a nie 5,66. To jak w końcu jest? :D
@GOHAN: dzięki za info.
Rozmawiałem z paroma osobami w międzyczasie (doradcy kredytowi, analityk bankowy) i wychodzi na to, że marża jest wliczana już od pierwszego miesiąca (jako składnik stałej stopy procentowej). Więc w PKO BP, na które się ostatecznie będę decydował (formularz informacyjny generowany na dzisiaj pokazał kwotę 186k odsetek, masakra jak to się potrafi różnić w zależności od momentu generowania), to jest stawka 7,97, a po jakimś obniżeniu marży to
@AndHW: Alior właśnie miał to do siebie, że miał dużo niższe oprocentowanie niż inne banki, bo reszta miała ~7.14. Nie wiem jaką ty masz ofertę ale u mnie w aliorze z oprocentowaniem 6.44 to nie było konkurencji w przeciągu 5 lat jeśli chodzi o odsetki. Ciebie marża będzie interesowała dopiero po okresie dofinansowania.
Rozmawiałem z paroma osobami w międzyczasie (doradcy kredytowi, analityk bankowy) i wychodzi na to, że marża jest wliczana już od pierwszego miesiąca (jako składnik stałej stopy procentowej).


@AndHW: Marża jest składnikiem zmiennego oprocentowania, gdzie jest ono sumą marży i stawki referencyjnej (WIBOR lub WIRON). W okresie stałego oprocentowania marża nie występuje, oprocentowanie ma jednolitą wartość. Wyjątkiem jest PKO BP, gdzie stałe oprocentowanie to suma marży i wewnętrznej stawki banku nazywanej stałą