Wpis z mikrobloga

W poniedziałek przyjdzie mi #drukarki3d, poradźcie proszę jakiś filament na początek. Zależy mi na niezawodności, tak by można było wszystko ustawić nie martwiąc się o artefakty spowodowane niską jakością filamentu...
#druk3d
  • 10
  • Odpowiedz
@lordmatiz: drukowałem na wielu filamentach, od plastspaw, colorfil i 3dpower, przez rosa, esun, devil design, fiberlogic, spectrum, prusament i parę innych. Jak dobrze ustawisz drukarkę, to każdy będzie szedł jak trzeba. Z żadnym nie miałem problemów.
  • Odpowiedz
@lordmatiz: Osobiście mogę polecić Spectrum - nie ma problemów z dostępnością i mają dobrą powtarzalność kolorów (w tym mój ulubiony Lion Orange prawie identyczny jak Prusa Orange ;)

Ale potwierdzam co napisał @rojber_w_laczkach - dobrze skalibrowana drukarka wydrukuje chyba każde PLA (byle nie ociekało wodą), co najwyżej posmarować stół klejem w sztyfcie aby uniknąć odklejania. Wybór to bardziej kwestia dopasowania kolorów do potrzeb. Dopiero przy bardziej zaawansowanych filamentach (Flex, ASA, Nylon,
  • Odpowiedz
@lordmatiz: to ja polecam zamiast kleju (którego nigdy nie używałem do pla) zakupić w sklepie z elektroniką alkohol izopropylowy (IPA) najlepiej z rurką. Poziomujesz stół, przecierasz IPĄ i #!$%@? ewentualne paprochy. Potem tylko patrzysz, czy pierwsze linie wydruku są ładnie spłaszczone i blisko siebie - jeżeli nie, to regulujesz offset. Jeżeli tak, to wydruk prawdopodobnie się uda.
W slicerze możesz ustawić temperaturę pierwszej warstwy trochę wyższą, np. 60st., ale na ogół
rojberwlaczkach - @lordmatiz: to ja polecam zamiast kleju (którego nigdy nie używałem...

źródło: hq720

Pobierz
  • Odpowiedz
@lordmatiz: z filamentami rzadko kiedy są problemy. Kup najtańszy. Przerobiłem z 100 rolek różnych producentów - głównie pla i petg pamiętam jeszcze na shoppi kupowałem po 20-30zł za kg. Chyba raz trafił mi się źle nawinięty. Prędzej jak ludzie wcześniej pisali - podstawa to poziomowanie stołu. Trzeba robić to dobrze i bez pośpiechu.
  • Odpowiedz
@lordmatiz: jakbym z tańszych miał wybierać to wygrywa Colorfil, bo jest świetnie nawinięty. Plastspaw i 3DPower zdecydowanie gorzej, chociaż nigdy mi się nie zaplątały. Tych tanich filamentów przedrukowalem bezproblemowo ok. 30 rolek.
Tzn. na początku wydruk mi odpadał, ale to właśnie przez zbyt wysoko ustawioną dyszę i wypalcowany stół.
Inna sprawa, że tanie filamenty warto mieć chociażby do prototypownia.
Fakt - zaletą tych droższy są często ciekawe kolory.
  • Odpowiedz