Wpis z mikrobloga

Zawsze byłem pod wrażeniem, jak straży z OSP w całej Polsce radzą sobie z wszelkimi systemowymi trudnościami. Nie dostają hajsu z góry (albo w okrojonej wersji) i mnóstwo rzeczy robią sami, własnym sumptem, po godzinach. Znam wiele przypadków remontów, rozbudowy remiz, gdzie goście "żebrali" kasę gdzie się da, robili kiermasze, zbiórki, akcje promocyjne, byle zebrać trochę grosza a potem za free, w wolnym czasie samodzielnie wykonywać prace remontowe.
Najbardziej hardcorowy przypadek jaki znam osobiście, to komendant jednej z OSP na podkarpaciu w latach dziewięćdziesiątych zastawił swój prywatny dom, pod zakup nowego Jelcza do macierzystej OSP. Obecnie sytuacja jest znacznie lepsza, ale wciąż strażacy kombinują jak mogą, żeby mieć więcej lepszego sprzętu do ratowania ludzi.
A na fejsie "Kraków112" właśnie wpadł mi obrazek jak strażacy z OSP Wola Zachariaszowska (gmina Zielonki) dostali od JRG7 w #krakow starego MANa i zrobili z niego cacuszko. Nie znam się na autach ale widzę, że polerka lakieru, wymiana lamp przednich, bocznych kierunkowskazów, pomalowanie części białych elementów na czarne, oklejenie odblaskową folią i pewnie jeszcze parę innych zmian. Brawo Chłopaki! Niech służy na lata, a efekt robi wrażenie.

#strazpozarna #osp #ciezarowki
marcel_pijak - Zawsze byłem pod wrażeniem, jak straży z OSP w całej Polsce radzą sobi...

źródło: 398292388_728052702478602_8001927591465464679_n

Pobierz
  • 13
@MercedesBenizPolska: Jeżeli masz dowody, że leją strażackie paliwo do prywatnych aut - zgłoś to do prokuratury i po temacie. Też mam 2 auta w dieslu, a nie mam nikogo w OSP ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Chory_centaur Po to, że jak się komuś zacznie palić chałupa, albo się rozpierd**isz na jakimś drzewie na wsi, to strażacy z OSP zwykle są pierwsi na miejscu i 2 minuty szybsze wycięcie
@Chory_centaur: ponad 4k osp jest wlaczonych w system ratowniczy i to wlasnie one czesto sa pierwsze namiejscu. w mojej najblizesz okolicy jest pelno osp, z czego ~6 jest w systemie. maja regularne szkolenia, jezdza do wypadkow i pozarow. wyobraz sobie na na powiat masz 1-2 jrg, to zycze powodzenia. spalil bys sie 10x zanim bys zobaczyl strazaka na oczy jakby nie bylo osp
@MercedesBenizPolska: Nie obrażaj się, ale nie mierz innych swoją miarą. To, że Ciebie nie stać na dobry samochód z mocnym silnikiem, który dużo pali - nie oznacza, że nie ma takich ludzi których stać. Pomijam kwestię, że jakby nie patrzeć to są kwoty relatywnie małe. Jak coś zamiast 7 pali 15 l/100, to masz 8l więcej czyli obecnie koło 48 PLN na każde 100 km. Średnio przeciętny użytkownik robi 2000 km
@marcel_pijak: właśnie od #!$%@? dostają pieniędzy. Nie wiadomo po co


@Chory_centaur usuń konto ()

@srgs dokładnie. Tak jak na mojej wsi dojazd PSP zajmuje około od 40 do 50 minut. Przykład z życia wzięty: pali się garaż przy domu i w ciągu kilkunastu minut może zająć się dom a takie OSP i w 10 czy 15 minut może być już na miejscu. Ale im to szkoda czasu