Wpis z mikrobloga

  • 0
@chaosrising: to mogę jeszcze uzupełnić z danych historyczych, mogę też dodać FRA 9x12.

Ogólnie chciałbym rozwikłać jedną zagadkę: na jakiej podstawie są ustalane oferty na stałej stopie? Stąd zacząłem to śledzić. Bo na razie nie umiem znaleźć logiki.
@bero33bb: tez nie rozumiem :) dodatkowo kiedy próbujesz uzyskać ten kredyt przez pośrednika stawki potrafią być inne. Jest wiele różnych zmiennych - czy masz już konto w danym banku, historie, poprzedni kredyt itd itp.

Odnośnie samego kierunku oprocentowania, ponoć teraz banki przewiduje stabilizację i nawet lekkie podnoszenie stop, choć kto wie - może być to równie dobrze śpiewka "bierz teraz, taniej nie będzie" itd
Ogólnie chciałbym rozwikłać jedną zagadkę: na jakiej podstawie są ustalane oferty na stałej stopie?


@bero33bb: Każdy bank ma swoją politykę ustalania stałej stopy. ING przykładowo zmienia oprocentowanie co poniedziałek. Przez ostatnie parę tygodni zazwyczaj podwyższali i zmniejszali po kilka dziesiątych punktu procentowego (być może było związane z wyborami, bo z zmianami WIBORu na pewno nie). Santander w tym czasie podniósł o około 0,5 pp. Millenium zmienia co miesiąc. Pekao co czwartek.
@bero33bb komentarz taktyczny żebym wrócił do wątku

Generalnie też śledzę wszystkie banki i np teraz nie wiem w którą stronę pójdzie jutro millennium. Nawet nie wiem skąd brać wskazówki.
  • 0
City, który zdaje się ma obecnie najlepszą ofertę


@mphbp: 6,82%, chyba nie trzeba brać ubezpieczenia na życie więc spoko. Szkoda tylko że nadpłacać online można jedynie żeby zmniejszyć ratę, żeby skrócić kredyt trzeba aneks za 150zł (tak, wiem że lepiej jest tylko zmniejszać i co miesiąc nadpłacać co parę złotych więcej, no ale mimo wszystko). Ale względem kosztów dodatkowych wygląda to OK. Nie brałem wcześniej tego banku pod uwagę.

millennium


@
@bero33bb ja chce przejść na stałe a mam w millennium. Tam najszybciej i najtaniej. Ale zobaczymy co jutro pokażą, może się zainteresuje tym city. W kazdym razie dzięki za podzielenie się.
@bero33bb: Bank udzielając kredytu na stałej stopie zabezpiecza taki kredyt instrumentem o nazwie IRS (Interest Rate Swap). Wyceny IRS zależą od tego jak rynek wycenia przyszłą politykę NBP (w skrócie widać to na FRAsach chocby). Do "ceny" IRSa dolicza sobie marże i voila - masz stała stopę. To jest jednocześnie odpowiedź dlaczego banki oferują stałkę w zasadzie wyłącznie 5 lat - na rynku nie ma płynności na Swapy powyżej 5 lat,
@emes555: w EUR masz ogromny rynek instrumentów, którymi bank to sobie zabezpieczy. To samo USD. W UK czy Szwecji i Kanadzie wcale nie ma Bonanzy z kredytami na stałej stopie na 30 lat. Działa to tam podobnie jak u nas teraz. Na marginesie 30 letnia hipoteka w USA jest teraz oprocentowana na 8%
@bero33bb gdybys popatrzył w perspektywie miesięcznej, to wzrosło. Mniej więcej na początku października było:
- Santander ~6,5%
- Velo ~6,3%
- ING ~6,8%
  • 0
@1788: tak, w Velo w sierpniu było 6,16 nawet co było jakimś ewenementem (albo jakoś przełom sierpnia/września)... ale nie notowałem tego, teraz skrypt mi to zbiera codziennie i wysyła powiadomienia jak coś