Wpis z mikrobloga

Pamiętam jak w podstawówce chyba w 8 klasie mieliśmy dyskusję w klasie na temat "pieniądze szczęścia nie dają".
Na całą ponad 30-osobową klasę tylko jeden chłopak, z dość bogatej rodziny twierdził, że owszem pieniądze dają szczęście, co ciekawe był jedyną osobą w klasie, która tak twierdziła. Jego pogląd był dość kontrowersyjny, wywiązała się zażarta dyskusja z nauczycielem.
Przybliżę może postać tego chłopaka. Był od nas starszy o rok, trafił do naszej klasy ponieważ nie zdał. Jego ojciec był taksówkarzem, nie byli więc jakimiś bardzo zamożnymi ludźmi, mieszkali w przeciętnym domu, ale chłopak miał wszystko co tylko sobie zażyczył, na tamte czasy to były discmany i jakieś inne technologiczne gadżety z którymi zawsze się obnosił.
Wracając do tamtej lekcji. Nie pamiętam swoich odczuć dokładnie, byłam nieśmiała, siedziałam cicho, pamiętam tylko jakiś wewnętrzny opór przeciwko twierdzeniu, że pieniądze szczęścia nie dają.

Dziś się zastanawiam jak to możliwe, że wszystkie dzieciaki mogły mieć tak spaczone myślenie.
Łatwiej być smutnym czy mieć depresję z kasą na koncie niż być biednym jak mysz kościelna. Kasa umożliwa chociażby dostęp do płatnych wizyt u psychologa czy innej specjalistycznej pomocy.
Przemyślenia te naszły mnie po wiadomości o śmierci Matthew Perry.
Jakie jest wasze zdanie?
#feels

Czy pieniądze dają szczęście? Uzasadnij w komentarzu

  • Tak 89.8% (816)
  • Nie 10.2% (93)

Oddanych głosów: 909

  • 86
@Yenn_z-Wyspy7Slonc: pieniądze dają szczęście ale tylko do pewnego pułapu. Wraz ze zmianą w życiu jakie dają znikają stare problemy co czyni cię szczęśliwym, ale zmienia się też twoja perspektywa i pojawiają się nowe problemy, których pieniądze nie naprawią. Gdy osiągniesz określony dochód na rok, dodatkowa ilość gotówki przestaje ci dawać satysfakcję nie licząc tej na gruncie materialnym a jest ona najbardziej "płytka".

Więc tak, pieniądze dają szczęście ale...
@WpiszKogosLogin: Teoretycznie tak. Jak byłem mały to faktycznie dzieci wpadały bawić się klockami LEGO czy tam na komputer, ale każdy z nas wolał sto razy piłkę i iść na betonowe boisko grać.

Moje dzieci mają podobnie. Dorastają, ale wola grać w tenisa, piłkę czy iść na rower ze znajomymi, pojechać na plażę niż wsadzić mordę w telefon i inne gadżety.

To już wychowanie jest istotne
@Yenn_z-Wyspy7Slonc: ludzie utożsamiają często możliwość z gwarancją. A to tak nie działa. Pieniądze dają w pewnych okolocznościach możliwość osiągnięcia szczęścia, ale nie są jego gwarantem.
Jednemu pieniądze dadzą szczęście, bo pozwolą mu nabyć coś, co go uszczęśliwia, a inny mimo pieniędzy szczęśliwy nie będzie.
Ludzi naprawdę uszczęśliwiają bardzo różne rzeczy, mają bardzo różny punkt odniesienia i potrzeby.
Nie ma więc jednej odpowiedzi na to pytanie w skali globalnej.
@Yenn_z-Wyspy7Slonc: Życie jest skomplikowane, a wiele problemów można się pozbyć za pomocą pieniędzy. Kiedy już spada ogromny ciężar wynikający z ich ciągłego niedostatku zaczynasz odblokowywać pewne potencjały, jakie posiadanie pieniędzy mocno wspiera. Problem leży w tym, że człowiek zawsze równa w górę, a że nie ma niczego bardziej pewnego w życiu niż powszednienie zjawisk, czyli przyzwyczajenie, więc gdy zniknie strach niedostatku zaczynasz szukać czegoś wykraczającego poza to, co już masz. Podsumowując
Tylko skąd sie biorą nieszczęsliwi bogacze jak np. Matthew Perry czy Williams itd. nie wspomagając, że co drugi ma swojego psychologa xD pieniądze dużo ułatwiają ale nie dają gwarancji bycia szczęśliwym.
@Yenn_z-Wyspy7Slonc: "Pieniądze szczęścia nie dają mówi się to ludziom którzy ich nie mają."

Ludzie nie potrafią określić czym jest szczęście. Jeden powie, że brak kredytu na dom, dobra praca itp. Skupiając się na rzeczach materialnych. Inna osoba która to ma, powie, że bliska szczera relacja z drugą osobą.

Sądzę, że z wiekiem każdy będzie inaczej określał szczęście. Osoba która ma trudne dzieciństwo by chciała mieć możliwość cofnięcia czasu i lepszego dzieciństwa.
Podróże kształcą mądrych ludzi, tak i pieniądze szczęście dają roztropnie się z nimi pośługującym ludziom. Można zapytać jednego znajomego co wrócił z wakacji z Egiptu Jak było? i podsumuje tysiące lat historii zdaniem Egipt jak Egipt, ciepło było!
Tak i pieniądze można przewalic na głupoty, zainwestować dobrze lub źle lub wydać na własne kształcenie i dobrobyt potomstwa...