Wpis z mikrobloga

@Bigovsky: nie wiem co mam napisać żeby do ciebie dotarło, że to nie jest zdjęcie rtg służące do oceny próchnicy. Możesz wysłać jeszcze milion innych zdjęć cbct, w najrozniejszych projekcjach, ale to rzeczywistości nie zmieni ¯\(ツ)/¯

Tu masz zdjęcie do oceny próchnicy. Dostrzegasz już różnice?

A tu masz wytyczne Amerykanskiego Towarzystwa Stomatologicznego:

https://www.ada.org/resources/research/science-and-research-institute/oral-health-topics/caries-risk-assessment-and-management
SkrytyZolw - @Bigovsky: nie wiem co mam napisać żeby do ciebie dotarło, że to nie jes...

źródło: Screenshot_20231029-075253_Gallery

Pobierz
  • Odpowiedz
  • 0
@SkrytyZolw: Jak byłem ostatnio u stomatologa i powiedziałem, że mam CBCT to w ogóle zrezygnował z RTG / RVG i działał w oparciu o CBCT. I był w wstanie mi powiedzieć jak głęboko będzie wiercił i czy próchnica jest poważna

W wytycznych, które wkleiłaś nie ma słowa o CBCT, a RTG jest krytykowany. Amerykanie nie słyną z dobrego poziomu stomatologii

Co zauważyłem to lekceważące zdanie o CBCT mają lekarze bez odpowiedniego
  • Odpowiedz
@Bigovsky: no nie ma CBCT, bo nie służy do oceny próchnicy xD RTG nie jest krytykowane, tylko zwracają uwagę, że też nie jest w 100% skuteczne. Żadna z metod nie jest.

Radiographs, e.g., bitewings, can detect lesions on contacting approximal surfaces;2 however, this method has varying sensitivity and specificity, depending on the stage of the lesion.


To masz polskie towarzystwo:

Zgodnie z zaleceniami Komisji Europejskiej zdjęcia zgryzowo-skrzydłowe należy wykonywać co 6
SkrytyZolw - @Bigovsky: no nie ma CBCT, bo nie służy do oceny próchnicy xD RTG nie je...

źródło: Screenshot_20231029-103533_Firefox

Pobierz
  • Odpowiedz
  • 0
@SkrytyZolw: Bierzesz dyskusje na wykopie zdecydowanie zbyt poważnie.

Wrzuciłem jedno zdjęcie by podjąć szybko decyzje gdzie pójść i oczekiwałem krótkiej odpowiedzi D1 czy D2 ( wiem już, że D2 ). Ale jak to w internecie zawsze znajdzie się ktoś musi sobie poprawić ego, pokazać swoją wyższość i zachować reputacje forumowego specjalisty. Wykop prawie jak Elektroda :D

Poświęciłem chwile swojego czasu, bo twoje wypowiedzi brzmią jakby popełniono niewybaczalny błąd medyczny. A tu
  • Odpowiedz
@Bigovsky: a jakby było D1 to co, Icona tam chciałeś robić? po przekroczeniu DEJ lekarze są bardzo niechętni, żeby robić infiltrację, zresztą większe znaczenie niż D1/D2 ma to czy jest przerwanie ciągłości szkliwa - jak jest to nawet D1 się nie kwalifikuje
  • Odpowiedz
@Bigovsky: Icon jest super ale tak jak napisałem, jak jest rozkmina czy D1 czy D2 to raczej na to za późno, idealnie jak ubytek jest nadal w szkliwie (nie przekroczył DEJ) - wtedy masz realną szansę na to, że takie leczenie trwale rozwiąże problem
  • Odpowiedz
@Bigovsky: próchnicę diagnozuje się w badaniu klinicznym głównie, rvg/cbct/foti/difoti i inne gówna typu diagnodent to tylko pomoc drugorzędowa. Oczywiście z tego najlepsze jest rvg skrzydłowo-zgryzowe, gdyż najlepiej oceni zasięg próchnicy. Stwierdzenie, czy ząb nadaje się do leczenia ICON-ej możliwe jest tylko pod kontrolą wzroku. Samo określanie czy próchnica jest D1, D2, czy D3 ma zastosowanie w badaniach, papierach ale klinicznie nie idzie tego stwierdzić póki się ubytku nie rozwierci ¯\(ツ)/¯
  • Odpowiedz
@Raptrax: fajnie można to porównać jak ma się RTG swoich zębów z widoczną próchnicą i potem RTG po leczeniu - zawsze jest zdjęte tkanek tyle co na RTG + kawałek tego co już na RTG wyglądało jak zdrowa zębina
  • Odpowiedz