Wpis z mikrobloga

@presha: Z (używanymi) Lenovo Tiny mam o wiele lepsze doświadczenia niż z Wyse, HP nie używałem.

Tylko tak:
Jeśli to ma faktycznie służyć jako NAS a nie tylko panel do wyklikiwania dockera, to żadnego, potrzebujesz minimum dwóch dysków w RAID 1. I tutaj dobrym tematem są HTPC.
  • 0
@TrzezwyIrlandczyk:

ogolnie to potrzebuje postawic domowy serwer plikow i backupu, do ktorego mialbym dostep z kazdego urządzenia (telefon z androidem, laptop, stacjonarka).
Jeden dysk na multimedia, drugi na backup.
Czy taki mini PC z dyskami podpietymi pod USB 3.0 sobie nie poradzi? I jeśli nie TrueNas, to jaki tam postawic system?
@presha: Dyski przenośne na USB nie są przeznaczone do ciągłej pracy, miałem taki wpięty w Pi, padł po roku ;)

Interesują Cię dyski dedykowane do NAS, ewentualnie Surveillance (np. WD Red, Seagate SkyHawk). I ponownie - raczej radziłbym minimum dwa dyski (z różnych partii, żeby nie padły jednocześnie), które pracują w RAID1 (czyli jeden jest kopią drugiego). Backup, który zniknie po awarii jednego komponentu to żaden backup.

Jeśli chodzi o system
RAID to nie kopia. Jak coś padnie to padnie na pewno, a zwłaszcza po burzy. Chcesz robić kopię? To lepiej podłączyć od czasu do czasu zewnętrzny dysk i na nim trzymać dane, a taki dysk do szuflady.
Zabrzmi to głupio, ale kopię to nawet robi się na kilku nośnikach, a nie tylko na jednym.
RAID, to nie wiem czy potrzebujesz...

Może pomyśł o Qnap/Synology? - Wiem, z budżetem 500 zł nie znajdziesz