Wpis z mikrobloga

✨️ Obserwuj #mirkoanonim
Cześć, zostały mi ostatnie 2 semestry mgr z elektrotechniki i myślę nad dokształcaniem się w kierunku programowania mikrokontrolerów.

Do tej pory co najwyżej podłączałem proste czujniki pod Arduino i STM32, bawiłem się UARTem i I2C, ale nic poważnego. Trochę liznąłem programowania na rejestrach w STM32, ale tutaj też - żadnego większego projektu, co najwyżej odpalenie UARTa i sterowanie przez niego GPIO w arduino.

Elektronikę średnio ogarniam - ogarniam działanie większości elementów, prostą dokumentację płytki jak arduino czy nucleo od STM rozczytam, ale poważniejsze schematy sprawiają problemy, a PCB nigdy nie projektowałem. Oscyloskopy, multimetry i inne sprzęty laboratoryjne obsłużę.

I tutaj pytanie - ciężko będzie dostać pierwszą pracę w branży? Albo nawet staż? Czego wymagają zazwyczaj pracodawcy od nowych pracowników na tym poziomie?

Na ten moment, w wolnym czasie doszkalam się z C, trochę planuję elektronikę podszkolić, mam pomysł wykonania układu BMS przy wykorzystaniu STM32, ale poza tym nie wiem czego jeszcze uczyć się na własną rękę.
#elektronika #embedded #programowanie #elektrotechnika



· Akcje: Odpowiedz anonimowo · Więcej szczegółów
· Zaakceptował: RamtamtamSi
· Autor wpisu pozostał anonimowy dzięki Mirko Anonim

  • 7
@mirko_anonim: Jak programista embedded z 10 latami stażu na karku, nikomu tego nie polecam. Trzeba umieć dość dużo, a zarobki i liczba ofert pracy jest relatywnie mała. Wynika to z tego, że embedded jest z definicji przykute do sprzętu, zwykle robisz swój własny hardware i software. Ale robienie własnego sprzętu jest znacznie trudniejsze niż wykupienie jakiegoś AWS lub innego Azure. Stąd mniejszy rynek.
@groman43 a co byś powiedział na to gdyby @mirko_anonim poznał linuxa oraz androida i poszedł w stronę, która umożliwi mu ewentualne rozwijanie backendu aplikacji mobilnych?

Wszelkie domy intelignetne, multimedialne samochody, nowoczesne sterowniki pieców CO zintegrowanych z panelami solarnymi, cokolwiek co ociera się o elektrotechnikę
@groman43: nie mówię, że wszystko na raz, ale gdzieś w tych okolicach, bo wydaje mi się że od androida do mikrokontrolerów jest bliżej niż od mikrokontrolerów do elektrotechniki. Mówię o realnym świecie gdzie trzeba szukać pracy, a mnóstwo jest w Polsce firm które robią i wdrażają takie systemy. Potem wystarczy nauczyć się niemieckiego i zarabiać w euro na bogatych Niemcach.

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3329004.html
@mirko_anonim: jak chcesz to rób, zobaczysz czy to polubisz czy nie.

Czego obecnie pracodawcy wymagają - tego byś umiał się uczyć, miał otwarty umysł. Im większy januszex tym więcej będą wymagać, im porządniejsza firma tym da ci jakiś mikroprojekt, czas do dłubania i możliwości dopytania osób z większym stażem.

Raczej nikt nie będzie wymagał projektowania płytek, w firmie zajmującej się embedded lub oprogramowaniem - w porządnych firmach zajmują się tym osoby
✨️ Autor wpisu (OP): Popatrzyłem na oferty pracy w okolicy i się trochę podłamałem. Ofert mało (miasto wojewódzkie i okolice +50km), wszędzie potrzebny mid / senior, a jak jakimś cudem jest junior, to minimum 2 lata doświadczenia xD
@groman43 @MilionoweMultikonto @Oo-oO



· Akcje: Odpowiedz anonimowo · Więcej szczegółów
· Zaakceptował:
@mirko_anonim: nie przejmuj się, po prostu idź pogadać, zaczep na linkedin, dowiedz się nad czym pracują, może akurat w czymś będziesz w stanie im pomoc, bo przecież oni nie szukają seniora bo lubią starszych panów, tylko dlatego że oczekują konkretnego zestawu umiejętności aby rozwiązać jakieś konkretne problemy, a jak się okaże że Ty potrafisz rozwiązać te problemy to już nie będą musieli szukać seniora który by im wybrzydzał na brak owocowych