Wpis z mikrobloga

Czy jakiś Mirek inwestor umiałby wytłumaczyć mi w miarę przystępnie na czym polegają różnice pomiędzy poszczególnymi funduszami na amerykańskie obligacje skarbowe długoterminowe?
Chodzi mi o różnice pomiędzy np. TLT.US , DTLA.UK, IDTL.UK itp.

#gielda #etf #obligacje
  • 8
@Hafez:
Wystarczy jakiegoś czata AI spytać to ci wytłumaczy.

Główne różnice pomiędzy obligacjami skarbowymi TLT.US, DTLA.UK i IDTL.UK to:


Waluta: TLT.US to obligacje skarbowe denominowane w dolarach amerykańskich, DTLA.UK to obligacje skarbowe denominowane w funtach szterlingów, a IDTL.UK to obligacje skarbowe denominowane w euro.

Okres zapadalności: TLT.US to obligacje skarbowe o okresie zapadalności powyżej 20 lat, DTLA.UK to obligacje skarbowe o okresie zapadalności powyżej 20 lat, a IDTL.UK to obligacje skarbowe
@Hafez: TLT.US notowany w ameryczce ETF trzymający obligacje 20+letnie. Dzięki Uni Europejskiej z gwoździem w mózgu, inwestorzy europejscy nie mogą generalnie kupować ETFów w ameryczce, więc mamy:

DTLA.UK i IDTL.UK - odpowiednikI TLT, tylko notowane w Europie, żebyśmy też mogli sobie kupić

IDTL jest distributing - wypłaca ci te odsetki co napływają z trzymanych w ETFie obligacji. DTLA jest accumulating - nie wyplaca, tylko reinwestuje. Dzięki temu wz DTLA nie musisz
  • 1
@killer87: niestety, jak to często w przypadku chatów AI bywa już pierwsze zdanie jest fałszywe. DTLA oraz IDTL pomimo, że są notowane w Londynie, a nie w Nowym Jorku to są denominowane w USD.
  • 0
@pastaowujkukredyciarzu: Dzięki, generalnie do tych informacji dotarłem. To, czego nie rozumiem to praktycznej różnicy pomiędzy etf accumulating a diatributing. Moja intuicja mówi, że wolałbym ETF, ktory wyplaca dywidendę, tymczasem z internetów raczej wyciągam wniosek, że lepszy jest niewypłacający dywidendy DTLA.

Czy chodzi tylko o kwestie podatkowe? Czy na pewno w długiej perspektywie DTLA będzie korzystniejszy od IDTL? A może warto kupować oba?
@Hafez: Zależy jak długo to chcesz trzymać. Bo ściśle mówiąc, jak ci ETF wyplaci odsetki, powiedzmy 100pln, Morawiecki ci ucina 19usd z tego, to jak sobie sam reinwesztujesz to będziesz zarabial dalsze odsetki od tego 81usd. A jakbyś miał w ETF accumulating, to nie ma uciętego podatku i odsetki od odsetek będą się robić od pelnego 100usd. Więc jest to bardziej efficient.

Natomiast jeśli będziesz krotko to trzymał, to ta powstała