Wpis z mikrobloga

#piwowarstwo #pytanie

Pytanie do specjalistów.
Robię piwo z brewkitu. Wszystko ładnie wysterylizowane i zrobione wg wytycznych produceta. W instrukcji było napisane, że powinno fermentować 4-8 dni.. właśnie mija 3 tydzień i dalej pracuje. Nie zabutelkuję pracującego nastawu, a zbyt długie trzymanie nastawu będzie miało negatywny wpływ na smak.

Miał ktoś taką sytuację? Co radzicie ?
  • 12
  • Odpowiedz
@Wito1994: a skąd wiesz, ze dalej pracuje? jeśli masz na myśli ulatujący gaz przez rurkę fermentacyjną, to nie znaczy, że pracuje. Po trzech tygodniach to raczej nie za wiele się już tam dzieje. Zakladam, że nie sprawdzales BLG?
  • Odpowiedz
@Wito1994: bez sprawdzenia blg nie jesteś w stanie powiedzieć czy fermentacja dalej trwa. Po 3 tygodniach to pewnie już jest dawno po robocie, ale bulkanie w rurce nie świadczy o niczym. Btw możesz trzymać piwo na drożdżach nawet 2-3 miesiące i nie powinno być żadnego problemu ze smakiem
  • Odpowiedz
@Wito1994: do 0 BLG na 95% nie zejdzie, w piwie masz cukry niefermentowalne dla drozdzy piwowarskich, blizej 2,5-3,5 BLG bedzie mialo. Jak esktrakt nie spadnie przez 3-4 dni to mozna butelkowac. Gaz ucieka bo zmienia sie temperatura w srodku, fizyka.
  • Odpowiedz
  • 0
@ciezkiwybor robiąc wina nie miałem sytuacji żeby działo się coś w rurce po fermentacji dlatego mnie to zdziwiło. Piwo robię poraz pierwszy. Nie mniej jednak dziękuję wam za wytłumaczenie sytuacji.
  • Odpowiedz
@Wito1994: tak jak wyzej, piwo nie zejdzie do zera bo ma w sobie zlozone cukry, ktorych drozdze nie zjedza. Zejdzie mniej wiecej do 2-3-4 blg, w zaleznosci od tego jakie to piwo.

Uchodzacy przez rurke gaz to moze byc np. CO2 rozpuszczone w piwie, ktore sie ulatnia podczas zmian temperatury otoczenia.

Wiem, ze zabrzmie jak starszy czlonek forum Elektroda.pl, ale widze, ze pytasz o absolutnie podstawowe rzeczy, ktore sa omawiane
  • Odpowiedz