Wpis z mikrobloga

Jak myślicie - jaki zakontraktowany sprzęt nowy rząd utrzyma, a jaki od razu pójdzie do wycięcia?

Wg mnie będą chcieli na pewno wyciąć fa-50, żeby zamówić coś w Europie z samolotów. Do tego najpewniej himarsy ponad już zamówione 20. Być może też okroja chunmoo. I na pewno K2 - po co budować czołg w Polsce, jak można w Niemczech.

Patrioty, zamówienie na nowe baterie, mogą utrzymać, bo tam chyba nie ma zbyt dużego pola do odstąpienia...

Apache - możemy zapomnieć. Piniendzy nie będzie.

#wojsko #wojskopolskie #neuropa #4konserwy #konfederacja #wybory
  • 17
Dobra jestem debilem, pomyślałem o K9.
W każdym razie na tę dyskusję jest trochę za wcześnie bo nie wiemy nawet z której partii będzie minister
@Corona-Regni-Poloniae: w sumie to dlaczego fa-50 to taki zły zakup? Jasne, lepiej byłoby zamówić 32 f-16, a w oczekiwaniu na ich dostawę kupić wycofywane f-16 wersji a/b na zachodzie jak Rumunia, ale jakoś dostrzegam logikę tych samolotów. Szczególnie, że chyba sam zakup spowodowany był niepowodzeniem bielika, który pierwotnie miał mieć wersję uzbrojona. Lekkie samoloty mają np Czesi obok Saabow, wiec skąd taka krytyka?
@opewnieJerzy Moim zdaniem wytną Borsuka i program Homar okroją 80%. Zmechy dalej będą hulać BWPami po poligonach.
To się może skończyć wcześniejszymi wyborami. Trzy partie w koalicji, ciężko się dogadać, a cięcia w wydatkach na wojsko to teraz drażliwy temat. Wojna za granicą to będzie można grzać ostro temat
@opewnieJerzy: Uważam, że obcinanie zamówień sprzętu nie jest złym pomysłem. Ostatecznie i tak w razie wojny będziemy żebrać o broń i amunicję u wszystkich krajów Nato. Największy problem będzie ze wsparciem ludzkim bo nikt z Europy Zachodniej ani USA nie będzie chciał ginąć za Białystok. Dużo łatwiej będzie wysępić sprzęt. Z naszej perspektywy istotne jest tylko to aby tego sprzętu było na tyle aby dało się wyszkolić ludzi gotowych obsługiwać to
@opewnieJerzy: Wszystko okroją, nie będzie wielkich zakupów i rozwoju produkcji. Niemcy Tuskowi na to nie pozwolą bo silna armia w Polsce naruszy pozycję Niemiec jako naczelnego lidera w Europie. Konflikt interesów. Będziemy mieli troszkę Leopardów, troszkę sprzętu na parady wojskowe a reszta będzie taka jak było.
@elmerski-fudski: nie jest złym? Wiesz po co się kupuje nowy sprzęt? Żeby:
- ograniczyć swoje własne straty w ludziach, tutaj kluczowe jest odpowiednie wsparcie ogniowe w razie natarć, obrona powietrzna o rakietowa, oraz odpowiednie pojazdy chroniące żołnierzy czyli BWP, transportery wszelkiej maści,
- zwiększyć efektywność likwidowania grup operacyjnych przeciwnika.

Zebrać o amunicję i tak będziemy jeśli konflikt będzie się dłużyc, ale zachowamy wielu ludzi, zmniejszymy liczbę śmierci wśród żołnierzy. To spowoduje
@Hydrazant: Chyba mnie trochę nie zrozumiałeś. Zdaję sobie sprawę, że tego sprzętu potrzebujemy. Zdaje sobie też sprawę, że przez lata zaniedbywaliśmy te kwestie. Nowy sprzęt na pewno się przyda. Wiem jednak jak będzie to wyglądać w razie konfliktu z Rosją. Największy problem będzie z pozyskaniem wsparcia z postaci żołnierzy. Przecież państwa Europy Zachodniej mają zupełnie #!$%@? na nasze obawy. Niemcy w razie inwazji na Polskę będą robić takie fikoły, że Scholz