Wpis z mikrobloga

Ciekawostki ze Wschodu (838)

Rosja
Warto zrobić screena i odłożyć do archiwum. Wielka Brytania i Niemcy uważają, że nawet jeśli Rosja zakończy wojnę na pełną skalę z Ukrainą i nastąpi zmiana władzy w Moskwie, stosunki handlowe między Europą a Federacją Rosyjską nie zostaną przywrócone. „To relacja, która dobiegła końca” – powiedział ambasador Niemiec w Wielkiej Brytanii Miguel Berger podczas forum energetycznego w Londynie. Brytyjski sekretarz ds. energii Graham Stewart dodał, że „nie będzie odwrotu”. Był to poważny szok dla Niemiec, gdyż około połowa dostaw gazu pochodziła z Rosji. Według Bergera sytuacja jest „bardzo trudna”, ponieważ ceny gazu w Niemczech pozostaną wyższe niż przed rosyjską inwazją na Ukrainę na pełną skalę.
Źródło

Ukraina
Dzięki funkcjonowaniu tymczasowego korytarza zbożowego z ukraińskich portów na Morzu Czarnym opuściły 32 statki. Jak podają środki masowego przekazu, wspomniane 32 statki, które w ciągu miesiąca wpłynęły do ​​ukraińskich portów, miały łączną ładowność około 1,4 mln ton. To mniej więcej tyle samo, ile korytarzem, utworzonym przy wsparciu ONZ i Turcji, przewieziono w pierwszym miesiącu jego funkcjonowania. Jest to jednak tylko jedna trzecia wolumenu, które przeszły tą drogą, gdy działała ona wydajniej.
Źródło

Premier Rumunii Marcel Ciolacu podziękował stronie ukraińskiej za decyzję o rezygnacji ze stosowania sztucznego terminu „język mołdawski”, który jest wymysłem Rosji. „Odtąd na poziomie międzynarodowym obowiązuje tylko jeden język urzędowy – język rumuński. Uważam, że ten wynalazek Federacji Rosyjskiej został skreślony decyzją rządu ukraińskiego”. Jednak jest pewien problem. Jednocześnie ani Szmyhal na konferencji prasowej, ani rząd Ukrainy w raportach po wynikach spotkania nie wspomniał o przyjęciu jakiejkolwiek decyzji w sprawie „języka mołdawskiego”. Następnie we wspólnym oświadczeniu premierów Ukrainy i Rumunii napisano, że rząd ukraiński postanowił „natychmiast rozwiązać kwestię sztucznego oddzielenia języka rumuńskiego od języka «mołdawskiego» poprzez wdrożenie odpowiednich środków praktycznych, z należytym uwzględnieniem wszystkich aspektów prawnych”.
Źródło

Współpraca Ukrainy i Rumunii, która jest wiarygodnym partnerem gospodarczym, osiąga jakościowo nowy poziom. "Obecnie 60% eksportowanego przez nas zboża przechodzi przez terytorium Rumunii. Pod względem dwustronnej wymiany handlowej Rumunia jest trzecim co do wielkości krajem dla Ukrainy. I to jest dalekie od limitu" - podkreślił premier Szmyhal. "Rozszerzając korytarz tranzytowy w trójkącie Ukraina-Mołdawia-Rumunia, możemy podwoić nasze możliwości eksportowe w tym kierunku" - powiedział Shmyhal.
Źródło

Białoruś
Inspektorzy białoruskiego Ministerstwa Oświaty rozpoczęli kontrole kursów języka polskiego. Na razie wiadomo, że takie kontrole odbywają się w Mińsku. Powodem nalotu jest naruszenie ustawy o reklamie. Zgodnie z wymogami art. 20 ust. 2 tej ustawy, reklama studiów poza granicami Białorusi jest dozwolona tylko wtedy, gdy reklamodawca posiada zgodę Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Republiki Białorusi i Ministerstwa Edukacji Republiki Białorusi. W tym przypadku wiele polskich kursów reklamuje swoją pomoc w rekrutacji na zagraniczne uniwersytety.
Źródło

Litwa
Wiceminister Obrony Narodowej Litwy Greta Monika Tučkutė przebywała w dniach 16-18 października w Korei Południowej, gdzie omawiała możliwość zacieśnienia współpracy dwustronnej z przedstawicielami władz tego kraju. Najwięcej uwagi poświęcono zagadnieniom przemysłu obronnego, cyberbezpieczeństwa i wsparcia Ukrainy – wynika z komunikatu ministerstwa. Co istotne, wiceminister Tučkutė odbyła również oddzielne spotkania z południowokoreańskimi firmami przemysłu obronnego. Spotkała się z szefami Kia i Hyundai Rotem, a także oglądała proces produkcyjny w zakładach tych firm.
Źródło

Łotwa
Premier Evika Siliņa poleciła właściwym władzom sprawdzenie gotowości infrastruktury krytycznej kraju na potencjalne ryzyko w odpowiedzi na niedawno wykryte uszkodzenia fińskiego i estońskiego gazociągu „Balticconnector”. Na środowej konferencji prasowej po spotkaniu z prezydentem Edgarsem Rinkēvičsem Siliņa stwierdziła, że ​​ważne jest, aby nie rozpowszechniać plotek i poczekać na wyniki śledztwa prowadzonego przez Finlandię i Estonię w sprawie gazociągu Balticconnector. Siliņa stwierdziła, że uwzględniona zostanie także opinia Komitetu Bezpieczeństwa Narodowego Saeimy dotycząca konieczności budowy terminalu Skulte.
Źródło

Estonia
Estonia jest gotowa kupić od tureckich wykonawców około 230 transporterów opancerzonych, aby zapewnić ochronę pancerną 2 Brygadzie Piechoty do 2025 r. Inne jednostki również zostaną wyposażone w mniejszy z dwóch typów pojazdów, które zostaną zakupione. Za prawie 200 milionów euro zakupione zostaną w Estonii dwa rodzaje pojazdów: transportery opancerzone Otokar Otomotiv 6x6 Arma i pojazdy czterona cztery pojazdy NMS Nurola Makiny. Zakupiona zostanie taka sama liczba obu pojazdów.
Źródło

Polecam:
Wojna Rosji z Ukrainą trwa już ponad 600 dni, a walki między Izraelem a terrorystami Hamasu stacjonującymi w Gazie trwają już dziesięć dni. Wpływ tego drugiego na pierwsze wciąż się pojawia. Wzajemne oddziaływanie pomiędzy tymi dwoma głównymi załamaniami porządku światowego z pewnością będzie silne. Prezydent Rosji Władimir Putin już szuka możliwości skorzystania z nowego zamieszania. Jego bezpośrednią korzyścią jest oczywiste odwrócenie uwagi międzynarodowej od ciągłej agresji Rosji na Ukrainę.

Komentarz Pawła Bajewa
Moskwa stara się czerpać korzyści z walk w Gazie

Więcej informacji na stronie -> www.czaswschodni.pl

Twitter

Tag -> #ciekawostkizewschodu

#bialorus #estonia #litwa #lotwa #ukraina #rosja
  • Odpowiedz