Wpis z mikrobloga

Dobra, możecie mi w prostych słowach wyjaśnić jakim cudem IPSOS zrobił tak bardzo dokładny exit poll? Co to za czary, że wyselekcjonowali odpowiednią grupę ludzi, która dała im takie dobre wyniki? Czy to po prostu, po ubraniu widać, kto głosował na konfederacje, a kto na po? #blackpill

Wołam eksperta @tyrytyty od matematyki, może wie
#wybory
  • 12
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@dziadeq: Podejrzewam bo pewności nie mam, że odpytywali ludzi z reprezentatywnych kategorii (wiek, płeć, miasto/wieś) i przy odpowiedniej próbce statystycznej. Ludzie generalnie są przewidywalni.
  • Odpowiedz
@dziadeq: jak nie znają, grupy które mi przychodzą do głowy:
- kobiety do 29 lat z dużego miasta
- faceci do 29 roku życia z dużego miasta
- kobiety powyżej 50 lat z
  • Odpowiedz
@dziadeq: na przykład tvn podawał dane ipsosu z których wynika, że na konfederacje głosowalo 1% ludzi po 59 roku bodajże a to jedna z największych grup wyborczych na tej podstawie jesteś wstanie przewidzieć, że oni 15% czy 20% nie mieli szans mieć.
  • Odpowiedz
@dziadeq: najpewniej mają określoną grupę reprezentatywną i "szukają" ludzie którzy pasują do tej ich grupy,
przepytują te 90 tys. osób i później z nich wybierają tych którzy im pasują do ich modelu,
tak naprawdę to wystarczyć powinno ok. 1000 osób aby z prawdopodobieństwie 95 proc. "odgadnąć" te wyniki,

nie zdziwiłbym się gdyby właśnie te ostateczne wyniki były oparte na ok. 1000 ankietowanych,
to działa w taki sposób, że te 1000 to daje 95 prawdopodobieństwa, a dalej już zwiększanie jest "nieopłacalne" bo przykładowo 10k osób to 10x więcej roboty a poziom ufności wzrasta raptem do 96 proc. i dalej 100k może być 97 proc. itd.. od groma dodatkowej roboty a wyniki praktycznie
  • Odpowiedz
Ludzie generalnie są przewidywalni.


@janciopan: Kolejny ktory mysli, ze matematyka dziala bo ludzie zachowuja sie stereotypowo i sa przewidywalni xd Kolega spytal, to jak sie nie znasz nie musisz takich wyssanych z palca informacji od siebie dodawac.
jakby wszystkie julki szly glosowac na konfederacji ich model by to wylapal z ankiet, jedynie roznica moglaby sie zwiekszyc minimalnie gdyby nie wylaczyli korekty z poprzednich wyborow. Wystarczylo by im wylapac 1000 losowych
  • Odpowiedz